Informacje
 • Rzadka choroba weneryczna. Jej przypadek pojawił się w Wielkiej Brytanii

  29-08-2018 13:15 Chorobę stwierdzono w Wielkiej Brytanii
  Czym jest krztusiec? Foto: Smith Collection/Gado/Getty Images | Video: Shutterstock

  W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii odnotowano przypadek rzadkiej choroby przenoszonej drogą płciową. Jedna z aptek internetowych alarmuje, że może ona "zjadać" ludzkie tkanki. Są jednak tacy, którzy mają wątpliwości i sądzą, że zrobiono to z chęci wywołania taniej sensacji.

  Ziarniniak pachwinowy - bo o nim mowa - to rzadko diagnozowana choroba, która jest przenoszona drogą płciową. Charakteryzuje się występowaniem owrzodzeń okolicy narządów płciowych. Wywoływana jest przez bakterie Enterobacteriaceae - Klebsiella granulomatis.

  W ostatnich 12 miesiącach chorobę tę odnotowano u pewnej kobiety z Southport w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Merseyside. Media zaczęły pisać "o straszliwej chorobie, która pożera ludzkie tkanki". Nie wszyscy są jednak zgodni co do tego, czy w tym przypadku są powody do paniki.

  Groźna choroba

  Zarażenie się bakteriami Klebsiella granulomatis może powodować czerwone owrzodzenia w okolicy odbytu i genitaliów. Jak twierdzi Amerykańska Centrala Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), na początku nie są one bolesne, lecz w miarę ich rozwoju potrafią "pochłonąć" genitalia.

  - Ziarniniak pachwinowy może być leczony z pomocą antybiotyków, jednak najważniejsze jest, by szybko na niego zareagować - powiedział portalowi Liverpool Echo Shamir Patel, farmaceuta z angielskiej apteki internetowej Chemist-4-U.com. - Każde opóźnienie może spowodować, że genitalia mogą po prostu ognić - twierdzi.

  O nieprzyjemnych objawach tej choroby możemy też przeczytać na stronach Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytuty Medycznego w Gdyni: "okres wylęgania trwa od kilku dni do trzech miesięcy. Pierwsze objawy choroby są często długo niezauważalne. Wykwitem pierwotnym jest niebolesny pęcherzyk lub guzek, przekształcający się w niebolesne, lekko wyniosłe owrzodzenie, pokryte ziarniną."

  Bez paniki

  To prawda, że ziarniniak może się rozszerzać i powodować ropienie i gnicie zdrowych tkanek w okolicach narządów płciowych. Rachel Feltman z portalu Popular Science uspokaja jednak, że nie jest to objaw charakterystyczny tylko dla tej choroby. Dzieje się tak w przypadku wielu innych schorzeń, w których bakterie atakują skórę, a chory nie jest poddany odpowiedniemu leczeniu. W przypadku ziarniniaka podstawą metodą leczenia są antybiotyki.

  Zdaniem Feltman, alarm podniesiony przez internetową aptekę był nastawiony na szukanie taniej sensacji - potrzebnej do wypromowania akcji tej apteki - związanej ze zwiększeniem świadomości Brytyjczyków na temat chorób wenerycznych.

  Oczywiście, nie należy lekceważyć żadnych objawów chorób wenerycznych, jednak ryzyko zarażenia się ziarniniakiem nie jest większe niż w przypadku innych schorzeń, takich jak kiła czy rzeżączka.

  Agenda Zdrowia Publicznego Anglii (Public Health England) również uspokaja, że przypadki ziarniniaka pachwinowego w Wielkiej Brytanii pojawiają się naprawdę rzadko. Choroba jest najczęściej spotykana w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, takich jak: Indie, Gujana i Nowa Gwinea.

  Jednak choroba spotykana jest też w innych regionach. W Stanach Zjednoczonych rocznie odnotowywanych jest około 100 zachorowań. Dochodzi do nich zwykle wtedy, kiedy osoby, będące za granicą, przywożą ją ze sobą z wakacyjnych wyjazdów.

  Wstydliwe choroby

  Choroby weneryczne należą do grona szczególnych pod pewnym względem: w wielu przypadkach chory krępuje się wizyty u lekarza, dlatego też wiele zachorowań wykrywanych jest zbyt późno, kiedy schorzenie jest w zaawansowanym stadium i jest trudne do leczenia. Osoby, cierpiące na nie, poddawane są procesowi stygmatyzacji - publicznemu potępieniu i odrzuceniu.

  Jak w przypadku każdej choroby przenoszonej drogą płciową, najważniejsza jest profilaktyka. Feltman z Popular Science zaleca używanie prezerwatyw oraz takie dobieranie partnerów seksualnych, co do których kondycji zdrowotnej jesteśmy pewni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...