Informacje
 • Rewolucja w ekologii? Odkryto bakterie,
  które żywią się plastikowymi butelkami

  13-03-2016 07:50 Nazwano je Ideonella sakainesis
  Rewolucja w ekologii? Odkryto bakterie, <br />które żywią się plastikowymi butelkami

  Niektóre bakterie żywią się plastikiem

  Shutterstock

  Japońskim naukowcom udało się zidentyfikować bakterie, które żywią się plastikiem. Specjaliści zapewniają, że na tym etapie badania się nie skończyły. Być może bakterie wspomogą proces oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci.

  Grupa japońskich naukowców z Instytutu Technologicznego w Kioto znalazła gatunek bakterii, który żywi się... plastikiem. A dokładniej jednym jego rodzajem: tym, który wykorzystuje się do produkcji włókien sztucznych i butelek do napojów bezalkoholowych, czyli PET, jak skrótowo określa się poli(tereftalan etylenu), termoplastyczny polimer z grupy poliestrów.

  Swoje odkrycie Japończycy opisali na łamach czwartkowego wydania magazynu "Science".

  Odporny na biodegradację

  Zaletą PET jest to, że jest on lekkim, bezbarwnym i wytrzymałym materiałem. Jest on również odporny na proces biodegradacji, co jednak należy dopisać do listy jego wad, ponieważ materiał ten dłużej się rozkłada. Wcześniejsze wyniki badań wykazały, że na PET może rosnąć kilka gatunków grzybów, jednak dopiero teraz odkryto jeden, który może dosłownie zjadać butelkę.

  Butelki z recyklingu

  Aby znaleźć bakterię, która niszczy PET, zebrano 250 butelek z recyklingu. Miały one na sobie ślady piasku, wody, ścieków i innych zanieczyszczeń. Następnie przeanalizowano drobnoustroje, które na nich żyją. Naukowcy odkryli, że tylko jeden gatunek bakterii żywi się PET, dzięki czemu zyskuje on dodatkową energię i masę. Bakterie tę nazwano Ideonella sakainesis. Badania wykazały, że drobnoustroje te w zaledwie sześć tygodni przy stałej temperaturze równej 30 st. C mogłyby zdewastować cienką folię PET.

  Specjaliści podają, że teraz będą analizować, czy przypadkiem nie istnieją jeszcze inne bakterie o takich samych właściwościach jak Ideonella sakainesis.

  - Proces ten może być bardzo powszechny - twierdzi Tracy Mincer, autor badań.

  Śmieci w oceanach

  Naukowcy nadal nie są pewni czy najnowsze analizy przydadzą się w walce z zanieczyszczonymi przez plastikowe butelki wodami oceanów.

  - Nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć w jaki sposób bakterie pożerają PET, dlatego nie wiemy, jak ten proces zachodzi w środowisku wodnym - mówi Mincer.

  Plastikowe śmieci w oceanach to poważny problem. Zobacz, jak rozprzestrzeniają się w wodach oceanów:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...