Informacje
 • "Naprawdę jadowita roślina".
  Potworny ból może trwać tygodniami

  18-09-2020 09:33 Ma niebezpieczne toksyny
  Dendrocnide moroides to "jadowita" roślina Foto: Shutterstock | Video: shutterstock/wikipedia

  Australia kojarzy się z jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie. Ale nie wszyscy wiedzą, że dużym zagrożeniem są też niektóre rośliny. Jedna z nich potrafi "atakować" toksyną, którą charakteryzują się jadowite węże czy pająki.

  Roślina o łacińskiej nazwie Dendrocnide moroides, co oznacza "kłujące drzewo", w trakcie kontaktu z ludzką skórą może "wstrzykiwać" do niej jad, podobny do tych, którym atakują skorpiony, pająki i stożki, czyli rodziny morskich ślimaków. Można spotkać ją przede wszystkim w lasach deszczowych i innych nasłonecznionych miejscach północno-wschodniej części Australii, w stanie Queensland.

  Dotknięcie liści Dendrocnide moroides skutkuje bardzo silnym pieczeniem i intensywnym bólem, mogącym utrzymywać się do kilku godzin, a w niektórych przypadkach nawet tygodni. Początkowo pojawia się uczucie pieczenia, a później ból części ciała, która miała kontakt z rośliną. Ból porównywalny jest do bólu po przytrzaśnięciu drzwiami. W ostatnim etapie bolesne jest nawet drapanie poparzonego miejsca czy branie prysznica.

  Dlaczego tak parzy?

  Na liściach rośliny występują parzące igiełki zawierające niebezpieczne toksyny. Mechanizm powstawania bólu jest więc podobny jak w przypadku pokrzywy i innych parzących roślin, zawierających na przykład kwas mrówkowy. Dlaczego jednak wywołuje tak bardzo silny ból?

  Poprzednie badania tego gatunku pozwoliły sądzić, że odpowiedzialny jest za to, występujący w jego składzie, związek chemiczny moroidin. Eksperymenty polegające na wstrzykiwaniu go ludziom nie wywoływały jednak takiej reakcji, jaka jest obserwowana po poparzeniu samą rośliną.

  "Naprawdę jadowita roślina"

  Zespół badawczy z Uniwersytetu Queensland odkrył w składzie Dendrocnide moroides nowy typ neurotoksyny określony jako "gympietides". Pochodzi od terminu "gympie-gympie", którego używają rdzenni mieszkańcy Australii dla rośliny, o której mowa. W swojej strukturze neurotoksyna ta podobna jest do toksyn znajdujących się w jadzie pająków czy wspomnianych wcześniej ślimaków i celuje w te same receptory bólu. Jak powiedziała Irina Vetter, profesor nadzwyczajna z Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Queensland, to sprawia, że Dendrocnide moroides jest "naprawdę 'jadowitą' rośliną". Badania opublikowano w środę w czasopiśmie naukowym "Science Advances".

  Badacze mają nadzieję, że zrozumienie, jak odkryta toksyna działa na układ nerwowy, pozwoli na opracowanie lepszych i skuteczniejszych sposobów leczenia poparzonych osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...