Lato sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na łonie natury, jednak miejscami czyhają na nas chwasty, z którymi zetknięcia nie zapamiętamy dobrze. Do takich należy pokrzywa. Jak się przed nią chronić i co robić, kiedy doznamy poparzeń?
Kontakt z pokrzywą może spowodować przykre objawy, takie jak wysypka, niewielkie bąble oraz plamki w jaśniejszym odcieniu niż kolor otaczającej skóry. W miejscu poparzenia pojawia się również ból, pieczenie i świąd. Co odpowiada za te dolegliwości? Na powierzchni liści pokrzywy znajdują się małe włoski z substancjami chemicznymi, które podrażniają ludzką skórę. Jedną z tych substancji jest kwas mrówkowy, zawarty także między innymi w jadzie mrówek.
Obecnie praktycznie w całej Polsce występuje bardzo wysokie stężenie pyłków pokrzywy. Sprawdź serwis alergiczny tvnmeteo.pl.
W niektórych przypadkach pokrzywa może spowodować ciężką reakcję alergiczną, do czego będzie wymagana natychmiastowa pomoc lekarska. Taka reakcja alergiczna charakteryzuje się szeregiem symptomów. Należą do nich problemy z oddychaniem, trudności w połykaniu, zawroty głowy lub omdlenia, nudności, wymioty, szybsze tętno czy ucisk w klatce piersiowej. Naszą uwagę powinien zwrócić też obrzęk wokół twarzy, ust i gardła oraz utrata koordynacji ruchowej, drżenie ciała i osłabienie mięśni.
Pokrzywa - domowe sposoby
Jeżeli objawy okażą się łagodniejsze, możemy poradzić sobie z nimi w domu. Powinny ustąpić do kilku godzin lub kilku dni. Przede wszystkim ulgę przyniesie jak najszybsze umycie poparzonego miejsca mydłem z wodą. W przypadku braku dostępu do bieżącej wody, sprawdzi się czysta i wilgotna ściereczka. Pomoże to usunąć włoski i chemikalia ze skóry.
Na podrażnione miejsce pomoże także nałożenie liścia nacierpka lub szczawiu. Rośliny te rosną zwykle na tym samym obszarze, co pokrzywy. Dwa zastosowania w momencie poparzenia przez pokrzywę ma soda oczyszczona. Można wykonać pastę na bazie jej i wody lub dodać sodę do kąpieli, przy czym woda powinna być chłodna. Zbyt ciepła spowoduje pogorszenie sytuacji. Pomocny okaże się też chłodny kompres lub leki przeciwhistaminowe.
Nie drapać i chronić przed słońcem
Trzeba pamiętać, że poparzonego miejsca nie można drapać i pocierać, ponieważ przyniesie to odwrotny skutek od zamierzonego. Chemikalia dostaną się w głąb skóry, co spowoduje nasilenie podrażnienia. Jednak dzieciom trudno może być powstrzymać odruch drapania. Pomoże wtedy nałożenie luźnego opatrunku, który uniemożliwi dotykanie miejsca wysypki. Poza tym powinno unikać się noszenia ciasnych i obcisłych ubrań, które mogą dodatkowo podrażnić skórę i zwiększyć ból. Powinniśmy zadbać także o ochronę poparzonego miejsca przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury.
Unikanie najlepszym sposobem
Najlepszym sposobem na zapobieganie poparzeniu przez pokrzywę jest po prostu jej unikanie. Nauczenie dzieci jej rozróżniania pomoże uniknąć niechcianych sytuacji. Jeżeli chcemy usunąć pokrzywę ze swojego ogrodu, wcześniej należy założyć odzież i rękawice z grubej tkaniny.
Autor: ps / Źródło: newsmedicaltoday.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock