Informacje
 • Juno i figurki lego lecą na Jowisza

  05-08-2011 21:00 Sonda Juno jest już w kosmosie
  Juno i figurki lego lecą na Jowisza

  Sonda Juno z lego na pokładzie

  PAP/NASA

  NASA wystrzeliła w piątek sondę kosmiczną Juno, która po kilkuletnim locie ma dotrzeć w lipcu 2016 roku do Jowisza. Na największej planecie Układu Słonecznego ma przeprowadzić kompleksowe badania.

  Start nastąpił o godzinie 12:25 czasu lokalnego, czyli o 18.25 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie. Sonda została wyniesiona w kosmos przez rakietę Atlas. Juno będzie napędzana energią słoneczną z trzech wielkich paneli.

  Koszt misji wyniesie 1,1 miliarda dolarów.

  Rok orbitowania wokół Jowisza

  Sonda przez rok ma krążyć wokół Jowisza wewnątrz zabójczych dla życia pasów radiacji otaczających tę planetę. Celów misji jest wiele. Między innymi Juno ma za zadanie ustalić, ile wody znajduje się w atmosferze Jowisza, co jest źródłem jego rozległego i silnego pola magnetycznego, a także czy istnieje pod gorącą atmosferą stałe jądro.

  - Jowisz kryje w sobie wiele tajemnic z okresu formowania się Układu Słonecznego. Dlatego odbycie tej swego rodzaju podróży w przeszłość i zrozumienie, skąd się wzięliśmy i jak powstawały planety, będzie bardzo interesujące - powiedział Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio, w Teksasie.

  Sonda Juno krążyć będzie przez rok po orbicie przebiegającej nad biegunami planety, zbliżając się na odległość zaledwie około 5 tysięcy kilometrów od najwyższych warstw atmosfery. Elektroniczna aparatura sondy będzie chroniona przed silną radiacją planety przez osłonę z tytanu. Naukowcy ocenili, że apartaura przetrwa tylko rok. Po tym czasie przestanie działać.

  Na koniec Juno, niczym japoński kamikadze, wejdzie w atmosferę Jowisza, gdzie ulegnie zniszczeniu przez wzrastające ciśnienie i temperaturę.

  Plastikowi pasażerowie sondy

  Do Juno przymocowano trzy małe figurki z klocków Lego. Przedstawiają włoskiego fizyka Galileusza, który odkrył największe księżyce Jowisza, rzymskiego boga Jowisza oraz jego żonę Junonę, od której pochodzi nazwa sondy.

  Niezwykły Jowisz

  Zdaniem naukowców Jowisz był pierwszą planetą, jaka uformowała się po powstaniu Słońca. Pozostaje nadal zagadką, jak ten proces przebiegał.

  Podobnie jak Słońce, Jowisz składa się głównie z wodoru i helu z niewielkimi domieszkami innych pierwiastków.  Wodór w atmosferze planety wiąże się z tlenem w cząsteczki wody, które mogą zostać wykryte przez instrumenty na pokładzie Juno.

  Jowisz ma masę większą niż wszystkie razem pozostałe planety Układu Słonecznego. Jego niezwykle silne pole magnetyczne pozwoliło zatrzymać całą materię, która weszła w jego skład w okresie formowania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...