Informacje
 • Diabełki pyłowe na Marsie.
  NASA pokazuje nagranie

  28-02-2017 14:37 Są większe od tych na Ziemi

  Diabełek pyłowy na Marsie

  NASA/JPL-Caltech

  Łazik Curiosity w lutym na Marsie uwiecznił kilka wirów pyłowych inaczej nazywanych diabełkami pyłowymi. Przypominają tornado, ale mają inną genezę.

  Wirujące kolumny pojawiły się w pierwszej połowie lutego. W tym czasie marsjański łazik Curiosity uwiecznił je w rejonie krateru Gale, który powstał po uderzeniu asteroidy w Marsa ponad 3,6 miliarda lat temu. Szerokość krateru wynosi 160 kilometrów. Na jego dnie ciągle magazynuje się piasek, pył oraz skały. Ponadto obecnie w rejonie krateru jest lato. Temperatury są najwyższe w skali roku. O tej porze również wiatr jest najsilniejszy.

  Istotna rola wiatru

  Wiatr od miliardów lat odgrywa ewidentną rolę w procesie kształtowania krajobrazu tej planety. Dzięki ciepłu pochodzącemu od promieniowania słonecznego drobinki pyłu na powierzchni Marsa się nagrzewają. Ponadto pojawia się wiatr, który je unosi i transportuje wiele kilometrów.

  To, że na Marsie występują diabełki pyłowe, odkryto w latach 70. dzięki sondom Viking. Wiry pyłowe nie są trąbami powietrznymi. Te powstają z chmury burzowej, a wiry podczas bezchmurnej pogody.

  Diabełki na Ziemi

  W ciepłej porze roku również w Polsce możemy podziwiać diabełki pyłowe. Według specjalistów są one mniejsze niż te na Marsie. Mimo to wyglądają imponująco. Zobacz wir pyłowy nadesłany w sierpniu 2015 roku przez Reportera24 bryksamariusz:

  Imponujące rozmiary miał wir pyłowy w Hiszpanii w marcu 2016 roku:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....