Informacje
 • Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

  18-11-2012 19:07 Łazik dostarcza szczegółowych informacji o marsjańskiej pogodzie
  Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

  Wir pyłowy sfotografowany przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter

  NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

  Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.

  Stacja meteorologiczna łazika to instrument REMS, który przesyła na Ziemię informacje, pozwalające coraz lepiej poznawać marsjańską pogodę.

  "Pyłowe diabły" (ang. dust-devils) to wiry pyłowe, unoszące cząsteczki pyłu lub piasku. - Pyłowy diabeł wygląda zasadniczo tak, jakbyście tego oczekiwali w filmie - to malutkie tornado unoszące pył - wyjaśnia Manuel de la Torre Juarez z Jet Propulsion Laboratory (JPL), naukowiec pracujący przy jednym z instrumentów łazika - REMS, czyli stacji monitorującej środowisko.

  Dane wykazały cechy wirów

  Na Ziemi wiry pyłowe to zwykle kolumny o małej średnicy (do 10 metrów) i wysokości sięgającej od kilku do 100 m. Na Czerwonej Planecie mają zwykle większe rozmiary. Ich występowanie na Marsie odkryły w latach 70. sondy Viking, a potwierdziły potem fotografie wykonane m.in. przez łaziki Spirit i Opportunity.

  Podczas pierwszych 12 tygodni od lądowania Curiosity w marsjańskim kraterze Gale międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował dostarczone przez REMS dane z ponad 20 zdarzeń atmosferycznych, które miały przynajmniej jedną cechę wiru powietrznego. Należą do nich: krótki spadek ciśnienia, zmiany prędkości i kierunku wiatru, wzrost temperatury powietrza i zmniejszenie ilości światła ultrafioletowego docierającego do łazika. Dwa z zarejestrowanych zdarzeń miały wszystkie te cechy.

  Pył ważny dla klimatu

  W wielu regionach Marsa wiry pyłowe były widoczne z orbity, ale na terenie krateru Gale nie zostały w ten sposób zaobserwowane. Możliwe, że tamtejsze "diabły" nie unoszą tyle pyłu, co w innych miejscach.

  Dlaczego naukowców szczególnie interesuje zjawisko wiru pyłowego, którego mechanizm znają przecież z występowania na Ziemi? - Pył w atmosferze Marsa pełni ważną rolę w kształtowaniu jego klimatu. Ten podnoszony przez wiry albo burze ogrzewa atmosferę - podkreśla Manuel de la Torre Juarez.

  Wiatr w kraterze zaskoczył badaczy

  Instrument REMS - nawet mimo uszkodzenia jednej z sond wiatrowych podczas lądowania Curiosity - dostarcza użytecznych danych meteorologicznych, dzięki którym naukowcy mogą poszerzać wiedzę o marsjańskim klimacie.

  Pozwoliły one m.in. ustalić, że na dnie krateru Gale wiatr wieje zazwyczaj na osi wschód-zachód. Było to zaskoczeniem dla badaczy, którzy spodziewali się, że ruch powietrza wymuszony przez stoki góry krateru - Mount Sharp, będzie wywoływał wiatr na osi północ-południe.

  Zdaniem naukowców czynnikiem wpływającym na to, że dominują wiatry wschodnio-zachodnie, może być krawędź krateru. Opadając w kierunku północnym, tworzy z południowym stokiem Mount Sharp przestrzeń, w której wiatr wieje na osi wschód-zachód. - Jeśli nie zaobserwujemy zmiany modelu wiatrowego po tym, jak Curiosity wyprzedzi Mount Sharp, to będzie niespodzianka - powiedział Manuel de la Torre Juarez.

  Ciśnienie przewidywalne

  REMS śledzi także godzinowe i dzienne zmiany ciśnienia powietrza. Odczytu barometryczne układają się w przewidywalne cykle dobowe powiązane ze specyfiką sezonową. Naukowcy nie natrafili dotąd na nic niespodziewanego, ale lepsze poznanie i zrozumienie szczegółów obecnych cykli atmosferycznym pomoże w ocenie, jak przebiegały w przeszłości.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • REMS śledzi także godzinowe i dzienne zmiany ciśnienia powietrza
  jaja.. powietrze nie oznacza jednocześnie tlenu i występuje nie tylko na ziemi.. ;)
  ~zainteresowany /2012-11-22 19:53
 • REMS śledzi także godzinowe i dzienne zmiany ciśnienia powietrza
  wow nie wiedziałem że na marsie jest powietrze.....
  ~jaja /2012-11-21 23:06
 • WIR
  Czy tak się zachowuje wir?
  ~Bert /2012-11-19 13:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...