Informacje
 • Jakie błędy popełniamy przy odchudzaniu.
  Zrzucenie kilogramów nie może być celem

  05-08-2017 13:26 Sprawdź, co radzi ekspert

  Nawyki żywieniowe są istotne, kiedy chcemy stracić na wadze

  Foto: Shutterstock; film: TVN24

  W dzisiejszych czasach kładziemy duży nacisk na zdrowe jedzenie oraz zgrabną sylwetkę. Ekspert do spraw żywienia Monika Honory w programie "Wstajesz i weekend", udowadnia, że zmiana diety nie musi wiązać się tylko z przykrymi wyrzeczeniami.

  - Odchudzanie jest w głowie, a to, co widzimy, to co dzieje się z ciałem, to jest miły skutek uboczny. Redukcja kilogramów jest wynikiem zmian, które zachodzą w naszej głowie. Takie jest moje doświadczenie przy redukcji moich 40 kilogramów i doświadczenie osób, które razem się teraz ze mną odchudzają, ponad cztery tysiące osób - mówi Monika Honory.

  Na samą myśl o diecie dostajemy gęsiej skórki

  Przed rozpoczęciem diety należy się odpowiednio przygotować. Samo słowo dieta wywołuje stres i sprawia, że od razu jesteśmy głodni.

  - Po pierwsze: w jaki sposób będzie to nasze odchudzanie wyglądało i czy na pewno w całym procesie odchudzania właśnie kilogramy są najważniejsze. Ja uważam, że nie. Redukcja kilogramów nie jest celem nadrzędnym. Celem nadrzędnym jest zachowanie zredukowanej naszej masy ciała, czyli bez efektu jojo przy procesie odchudzania i nauka nowej kultury odżywiania. Z moich obserwacji wynika, że jest to duży problem społeczny. Wynosimy z naszych domów zły zwyczaj, w którym zjadamy na siłę wszystko, co mamy na talerzach. Uczymy się jeść tylko i wyłącznie tyle, ile potrzebujemy zjeść, żeby poczuć nasycenie - tłumaczy ekspert.

  Jakie popełniamy błędy?

  - Kolejna kwestią jest to, że traktujemy jedzenie jako nagrodę. Ponad połowa dorosłych Polaków i co ósme dziecko ma nadwagę albo otyłość. Ile razy słyszymy: jak odrobisz lekcje pójdziemy na lody. Jedzenie jest dla nas często pocieszeniem. Jedzenie kojarzy się nam z czymś miłym, smacznym, bezpiecznym. To nie ludzie są często naszymi przyjaciółmi, tylko właśnie szukamy tego pocieszenia w jedzeniu - mówi Honory.

  Nie zawsze warto sięgać jednak po radykalne kroki.

  - Sięgamy po diety bardzo restrykcyjne i wymagające. Jeżeli czekamy na koniec odchudzania, to  z założenia wiemy, że to odchudzanie już nie jest już dla nas. Czekając na koniec, oznacza, że to odchudzanie nam nie pasuje. Najprawdopodobniej po odchudzaniu wrócimy płynnie do tych wszystkich naszych nawyków, które mieliśmy już wcześniej - zaznacza.

  - Osoby, które się ze mną odchudzają, zawsze pytane są: co uwielbiasz jeść. Dlatego, że odchudzanie powinno być dla nas miłe, przyjemne i motywujące, a nie pasmem wyrzeczeń. Ludzie nie wierzą, że osoby które się ze mną odchudzają, jedzą golonkę, że zupa może być ze śmietaną. Nie obniżając bardzo kaloryczności posiłków podczas odchudzania, a skupiając się bardziej nad tym, co jemy i jak jemy troszeczkę w czasie wydłużamy to odchudzanie. Jest dla nas bezpieczne i ryzyko jojo jest zminimalizowane - twierdzi ekspert.

  Wsparcie to kluczowa sprawa

  - Samotność w odchudzaniu jest bardzo częstym problem, który spotykam. Niezrozumienie wśród członków rodziny, znajomych. Odchudzanie jednej osoby, dotyczy bardzo często zmian w całej rodzinie. Są takie osoby, które mają bardzo duże wsparcie dzieciach, w partnerach i to wtedy jest sytuacja idealna. Najgorzej jest wtedy, gdy partner nas demotywuje - podkreśla.

  Sprawdź, czy warto rezygnować z glutenu:

Podziel się:

Polub TVN Meteo Active:
 • Skutecznie
  Oczywiście, że odchudzanie nie może być celem, powinno być nim zdrowe odżywianie ;). U mnie w walce ze zbędnymi kilogramami pomogła zbilansowana dieta bogata w naturalne produkty wzbogacona o błonnik z preparatu colon c. Czuję się z każdym dniem coraz lepiej.
  ~Oka /2017-08-30 22:16
 • aby schudnąć
  trzeba jeść wszystko co się lubi bo organizm potrzebuje różnych składników. Jeść o połowę mniej niż zwykle i cieszyć się gdy w miesiącu schudnie się nawet pół kilo. W następnych miesiącach pójdzie lepiej a po kilku latach można dojść do idealnej wagi.
  Przy tym musi być stały ruch bo organizm musi spalić nadmiar kalorii.
  Nie ma idealnej diety a bzdurą jest gdy ktoś reklamuje schudnięcie 5 kilo w ciągu miesiąca - nie ma tak lekko. Zdrowe jedzenie to spożywanie wszystkiego co się lubi ale o połowę mniej aby nie umrzeć z głodu. Można jeść nawet 10 razy na dobę ale minimalne porcje.
  ~Aneta /2017-08-05 15:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...