Informacje
 • Jak się bezpiecznie opalać? Dermatolog radzi

  22-05-2015 13:23 Rozmowa w "Studio Active"

  Jak bezpiecznie uprawiać sport na słońcu?

  Fot. Shutterstock | Film: TVN Meteo Active

  Jak opalać się bezpiecznie? Urszula Kozłowska, dermatolog współpracująca z Kliniką Melitus, przypomniała podstawowe zasady i wyjaśniła, dlaczego nieodpowiednia ochrona skóry przed promieniami słońca, może mieć fatalne skutki odczuwalne już w kilka godzin lub dopiero po wielu latach od feralnej ekspozycji.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Ponieważ na zewnątrz robi się coraz cieplej i coraz zieleniej, nic dziwnego, że coraz chętniej wychodzimy z domów. Wiele osób decyduje się także zamienić wnętrze siłowni na park. Jednak wiele osób wychodząc na świeże powietrze zapomina o słońcu, które świeci coraz mocniej i dłużej.

  Krem długo nie działa

  Urszula Kozłowska, dermatolog współpracująca z Kliniką Melitus, przypomniała, że wystawiając się na ekspozycję, należy pamiętać o nakryciu głowy, osłanianiu ciała i stosowaniu kremów z filtrem o wysokości dopasowanej do naszej skóry. Zwłaszcza o stosowaniu ich w miejscach, które są często pomijane - małżowinach usznych, karku i czubku nosa.

  - Jeśli zdajemy się na fotoprotekcję w tubie, to musimy pamiętać o tym, że po pierwsze te preparaty po krótkim czasie przestają być aktywne, a po drugie musimy zdawać sobie sprawę, że one spływają z ciała wraz z potem - zaznaczyła Kozłowska.

  UV A i B

  Dermatolog przypomniała także różnice w "bombardującym" nas promieniowaniu słonecznym.

  Do Ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania emitowanego przez gwiazdę w centrum naszego Układu Słonecznego - UVA i UVB.

  UVA jest promieniowaniem o dłuższych falach, których natężenie nie zmienia się w ciągu dnia. W przeciwieństwie do fal B fale A przechodzą przez powłokę chmur oraz szkło w oknach i są obecne przez cały rok. Z kolei krótsze promienie UVB rejestruje się w Polsce w okresie od marca do września.

  Unikaj najsilniejszego

  - Promieniowanie UVB jest szkodliwe, ale uprzedza, że wpływa na skórę poprzez rumień czy, w najgorszym razie, bąble - wyjaśniła dermatolog. Najsilniejsze promieniowanie utrzymuje się w godzinach od 10.00 do godz. 15. Wówczas warto unikać przebywania na słońcu, a jeśli jest to niemożliwe warto odpowiednio się ubrać i stosować kremy z wysokimi filtrami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....