Tęcza to zjawisko optyczne, powstające wskutek załamania promieni światła w kropli wody. Tęcza, którą widzimy z ziemi, ma kształt łuku i siedem kolorów. Symbolika tęczy jest bardzo szeroka, występuje w Biblii i w wielu mitologiach, jest też symbolem tolerancji we fladze społeczności LGBT.
● Tęcza to zjawisko optyczne powstałe po rozszczepieniu światła słonecznego w kropli wody. ● Tęcza widziana z ziemi ma kształt łuku, w rzeczywistości tworzy jednak okrąg. ● Kolory tęczy to siedem barw: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy, ● Na końcu tęczy wg mitologii irlandzkiej znajduje się garnek pełen złota, strzeżony przez skrzata. ● Tęcza symbolizuje m.in. pokój, nadzieję, tolerancję i przymierze Boga z ludźmi.
Czym jest tęcza?
Tęcza to barwny łuk powstający na niebie wskutek rozszczepienia światła przez pryzmat, inaczej: załamania promieni Słońca w kroplach wody. Najbardziej znany typ tęczy powstaje, gdy światło słoneczne pada na krople deszczu przed naszymi oczami pod kątem 42 stopni. Tęcze można również zaobserwować wokół mgły, mgły morskiej lub wodospadów. Tęcza jest więc zjawiskiem optycznym, a nie ciałem fizycznym. Aby zobaczyć na niebie tęczę, w powietrzu muszą unosić się krople wody. Dlatego najłatwiej zobaczyć tęczę zaraz po deszczu, gdy świeci słońce. Słońce musi znajdować się za nami.
Jak powstaje tęcza?
Tęcza powstaje dzięki rozszczepieniu światła słonecznego. Światło przedostając się do atmosfery, wpada do kropli wody, a przedostając się przez nią, promień światła załamuje się lub ugina. Dzieje się tak dlatego, że woda jest gęstsza od powietrza, co sprawia, że światło porusza się w niej wolniej niż w powietrzu. Następnie światło odbija się od wnętrza kropli, rozszczepiając się na wiele długości fal. Kiedy światło wychodzi z kropli, tworzy tęczę. Zjawisko rozszczepienia światła nazywa się dyspersją.
Kolory tęczy - ile kolorów ma tęcza?
Tęcza ma siedem kolorów. Kolory tęczy zależą od stopnia zagięcia długości fali światła i tak np. kolor fioletowy w tęczy jest najkrótszą falą światła, lecz najbardziej zagiętą, a czerwony najdłuższą falą światła, najmniej zagiętą. Fiolet znajduje się na dole tęczy, a czerwień na górze.
Kolory tęczy po kolei
Patrząc od góry, czyli zewnętrznej strony łuku tęczy, kolory tęczy układają się w następującej kolejności: - czerwony, - pomarańczowy, - żółty, - zielony, - niebieski, - indygo, - fioletowy.
Co jest na końcu tęczy?
Tak naprawdę na końcu tęczy… nie ma niczego. Wszystko dlatego, że tęcza jest w rzeczywistości okręgiem. Z ziemi widzimy tylko jego część, ale już z samolotu w odpowiednich warunkach można zobaczyć całą okrągłą tęczę.
A jednak pytanie, co jest na końcu tęczy, nie przestaje frapować ludzi już od stuleci. W celtyckiej mitologii na końcu tęczy siedzi leprechaun (irlandzki skrzat) z garnkiem pełnym złota. Amerykanie wierzą, że zwierzęta po śmierci przechodzą tęczą na jej drugi koniec. Koniec tęczy po angielsku (the end of the rainbow) to także idiom, oznaczający coś, co bardzo chcielibyśmy zdobyć, ale jest to niemożliwe. O tym, co kryje się za tęczą, śpiewała też Judy Garland w piosence “Over the rainbow” w filmie “Czarnoksięznik z Krainy Oz”.
Co symbolizuje tęcza?
Współcześnie tęcza utożsamiana jest najczęściej z flagą społeczności LGBT+, w której ma symbolizować tolerancję. Tęcza ma jednak znacznie szerszą symbolikę: uważa się ją za symbol nadziei i pokoju, pojawia się na obrazach przedstawiających Sąd Ostateczny, gdzie przedstawia lub okala tron Jezusa. W Biblii tęcza jest symbolem przymierza między Bogiem a ludźmi. Tęcza była też obecna w wielu mitologiach, w tym w greckiej, słowiańskiej hinduskiej i skandynawskiej.
Źródło: scijinks.gov, sjp.pwn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock