TVN Meteo | Ciekawostki

Nawożenie borówki amerykańskiej - jaki wybrać nawóz i kiedy go stosować?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
„Uprawa borówki amerykańskiej”
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNiedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie

Borówki lubią kwaśną glebę. Nawożenie to jedno z najważniejszych zadań, które przed tobą stoi, jeżeli chcesz posadzić swoje borówki. Podpowiadamy, czym nawozić borówkę amerykańską i kiedy ją nawozić.

● Pamiętaj o podlewaniu borówki - zalecana ilość wody to 10-20 litrów na każdy krzew. ● Przy nawożeniu borówki ważna jest regularność i pilnowanie terminów. ● Ważne jest, aby nie doprowadzić do przenawożenia borówki.

Borówka amerykańska - wymagania

Borówka amerykańska wymaga silnie kwaśnych (idealnie w przedziale pH 3,5-4,5) próchnicznych, łatwo przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych gleb. Dobrze znosi mróz do nawet -25 stopni Celsjusza. Pamiętaj, żeby sadząc borówki zachować odstęp między sadzonkami. Borówka lubi mieć dużo miejsca.

Dzięki nawożeniu utrzymuje się lub zwiększa zawartość składników odżywczych w glebie. A są one niezwykle ważne w procesie rozwoju roślin. Do nawożenia borówki amerykańskiej wykorzystuj odpowiednie preparaty, które przeznaczone są dokładnie dla tej rośliny.

Czym podlewać borówki?

Jeżeli posadzisz borówkę amerykańską na działce, pamiętaj, aby podlewać ją podczas okresów bez deszczu. Podlewaj ją wodą, co najmniej raz na tydzień. Zalecana ilość wody to 10-20 litrów na jeden krzew.

Jaki nawóz do borówki amerykańskiej?

Czym nawozić borówkę amerykańską? Aby borówka dobrze rosła i owocowała, potrzebny jest jej azot. Specjaliści zalecają, aby dawka nawozu nie przekraczała 100 kg/ha plantacji utrzymanej w czarnym ugorze. Bez azotu roślina będzie słabo rosnąć, a plony będą niskie. Uważaj jednak, aby nie doprowadzić do przenawożenia borówki amerykańskiej. Objawy to silny wzrost rośliny, nie zwiększony plon, dłuższa wegetacja i niższa wytrzymałość na mróz.

Najlepsze nawozy azotowe to siarczan amonu lub saletra amonowa.

Kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Terminy nawożenia borówek azotem są trzy: - początkowy okres wzrostu, nabrzmiewanie pąków, - zaraz po kwitnieniu, - po zakończeniu intensywnego wzrostu owoców.

Nawożenie borówki siarczanem amonu

Saletrę amonową lub siarczan amonu należy podawać w małych dawkach (ok. 10 g na każdy metr kwadratowy). Po posadzeniu roślin, w pierwszym roku, nawóz rozsypuje się wokół krzewów. Jeżeli stosowana jest ściółka, wtedy dawka azotu powinna być zwiększona dwukrotnie.

Nawożenie borówki potasem i fosforem

Kiedy nawozić borówki po posadzeniu? Fosforem i potasem nawozi się borówkę jeszcze przed założeniem plantacji. Później - coroczne nawożenie - przeprowadza się jesienią od trzeciego roku po posadzeniu borówki.

Jak nawozić potasem i fosforem? Potas w postaci siarczanu potasu (w ilości 300 kg/ha). Fosfor w postaci superfosfatu pojedynczego 18 proc. (140 kg/ha) lub mączki fosforytowej (250 kg/ha).

Nawożenie borówki amerykańskiej obornikiem

Nawożenie ekologiczne również jest możliwe, chociaż część specjalistów odradza używanie obornika ze względu na jego dużą zasadowość. Zalecana dawka obornika (końskiego i bydlęcego) to 40 ton na każdy hektar uprawy. Im gleba jest słabiej próchniczna, tym wyższa jest potrzebna dawka obornika.

Specjaliści zalecają też ściółkowanie. W szczególności ściółki organiczne i komposty z kory drzew iglastych (zwłaszcza sosny), szyszek, trocin czy liści (najlepiej dębowych).

Autor:aw//mro

Źródło: „Uprawa borówki amerykańskiej”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock