TVN Meteo | Ciekawostki

Babka płesznik – właściwości i zastosowanie. Czym się różni od babki jajowatej?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
red
Źródło:
tvnmeteo.pl
Czym są flawanole?
Czym są flawanole?pixabay.com/Shutterstock
wideo 2/6
pixabay.com/ShutterstockCzym są flawanole?

Babka płesznik to roślina, której właściwości lecznicze cenione były już w starożytności. Współcześnie, z uwagi na wysoką zawartość błonnika, sięgają po nią coraz chętniej głównie osoby borykające się z problemami układu pokarmowego. Lista dobroczynnego wpływu babki płesznik na nasze zdrowie i samopoczucie jest jednak znacznie dłuższa.

● Babka płesznik to roślina z rodziny babkowatych ceniona za swoje właściwości lecznicze. ● Nasiona babki płesznik są bogate w błonnik, stąd polecane w problemach z układem trawiennym. ●  Babka płesznik działa też wykrztuśnie, wspomaga odchudzanie, poprawia wygląd problematycznej skóry. ● Mielone nasiona babki płesznika można wykorzystać do przygotowania naparu, dodawać do potraw lub przyjmować samodzielnie, pamiętając o odpowiednim dawkowaniu.

Babka płesznik - co to za roślina?

Babka płesznik (Plantago psyllium) to gatunek rośliny z rodzinny babkowatych, który uprawiany jest w basenie Morza Śródziemnego, ale rośnie także w północnej Afryce i zachodniej Azji. Z uwagi na wygląd swoich nasion często nazywana jest również pchlicą lub pchlim nasieniem. Babka płesznik potrafi osiągać nawet do 40 centymetrów wysokości, jej łodyga jest rozgałęziona, a w górnej części bardzo mocno owłosiona. Listki są niewielkie i wąskie, ale najcenniejszym jej elementem są małe, jasnobrązowe nasiona. Roślina uprawiana i zbierana jest w zasadzie wyłącznie w celu ich pozyskania. Nasiona babki płesznik wykorzystywane są w postaci suszonej w całości lub postaci sproszkowanej. 

Właściwości babki płesznik

Małe nasiona babki płesznik to prawdziwa skarbnica składników, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Przede wszystkim należy nich wymienić błonnik, którego zawartość w 100 gramach nasion wynosi niemal 70 gramów. Ponadto znajdziemy tu również: - białko,  - polisacharydy,  - tłuszcze,  - fitosterole,  - ksylozę,  - arabinozę,  - aukubinę, - taniny. 

Nasiona babki płesznik, a precyzyjnie mówiąc – łuski babki płesznik, pod wpływem kontaktu z wodą pęcznieją i uwalniają charakterystyczny śluz. To właśnie ten bogaty w błonnik kleik jest remedium na problemy trawienne.

Babka płesznik – zastosowanie

Nasiona babki płesznik mogą być stosowane na dolegliwości układu pokarmowego. Komitet ds. Produktów Leczniczych doszedł do wniosku, że są one skuteczne w leczeniu zaparć nawykowych oraz w przypadku odczuwalnego bólu podczas wydalania stolca z powodu takich chorób jak szczelina odbytu, hemoroidy lub po zabiegach chirurgicznych odbytu bądź odbytnicy. Skąd takie działanie babki płesznik? Zawierające błonnik oraz polisacharydy łuski nasion babki płesznik po ich spożyciu tworzą w jelitach śluz, który ułatwia przesuwanie mas kałowych. Co ważne, śluz pomaga także w przypadku biegunek. Zwiększając lepkość przesuwanej masy, normalizuje bowiem częstotliwość wypróżnień. Działa ponadto osłonowo. 

Śluz powoduje także, że babka płesznik posiada właściwości wykrztuśne. Powlekając drogi oddechowe, łagodzi również kaszel i to dlatego roślina ta jest powszechnie stosowana w syropach.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika nasiona babki płesznik wspomagają proces odchudzania. Nie tylko ułatwiają przemianę materii, ale też zmniejszają uczucie głodu i ograniczają wchłanianie tłuszczów. 

Babka płesznik wpływa też pozytywnie na wygląd skóry, łagodząc stany zapalne, czy swędzenie. Polecana jest szczególnie osobom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), trądzikiem różowatym, łuszczycą. 

Jak stosować babkę płesznik?

Przyjmując babkę płesznik należy przede wszystkim pamiętać o tym, że musi być łączona z dużą ilością wody. Zaleca się, aby wypijać wówczas minimum półtora litra wody dziennie. Najlepiej przyjmować ją rano i wieczorem, z odstępem od 30 minut do godziny przed lub po zażyciu ewentualnych leków na zaparcia. Ponadto nie należy przyjmować babki płesznik bezpośrednio przed snem.

Babka płesznik - jak przygotować?

Najczęściej spotykanym sposobem jest przyrządzanie naparu z mielonej babki płesznik. Nasiona wystarczy zalać letnią wodą, odczekać około 15 minut i spożyć kleik. Mielone nasiona babki płesznik można także dodawać do innych produktów – musli, jogurtów, owsianek, sałatek. Można także jeść ją samodzielnie. 

Babka płesznik – dawkowanie

Babkę płesznik uważa się za bezpieczną zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci powyżej szóstego roku życia. Może być ona także z powodzeniem stosowana przez kobiety w ciąży. Mimo że posiada ona wiele właściwości leczniczych, należy pamiętać jednak o właściwym jej dawkowaniu. Przyjmuje się, że dzieci nie powinny przyjmować więcej niż dwie łyżeczki nasion dziennie, zaś dorośli – do ośmiu łyżeczek. Warto mieć na uwadze, że zioła i rośliny mogą wchodzić w interakcje z lekami, zatem nie zaczynajmy kuracji na własną rękę - skonsultujmy się z lekarzem prowadzącym.

Babka płesznika – cena

Babkę płesznik można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, a także ze zdrową żywnością. Cena waha się od dwudziestu złotych za kilogram, zależy to jednak od miejsca. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych roślin leczniczych, tak i w przypadku babki płesznik warto wybierać sprawdzone źródła.

Babka płesznik czy siemię lniane?

Babka płesznik często mylona jest z siemieniem lnianym. Podobne są także ich właściwości. Jednak jeśli zastanawiasz się, którą z roślin wybrać – babkę płesznik czy siemię lniane, to warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika, którego w babce jest znacznie więcej. Zbliżone właściwości posiada także babka jajowata. Podobnie jak babka płesznik, tak i babka jajowata zaliczana jest do produktów wysokobłonnikowych. 

Babka płesznik a babka jajowata – różnice

Babka jajowata (Plantago ovata), podobnie jak babka płesznik pochodzi z rodziny babkowatych. Cechują ją niemal te same właściwości, a od babki płesznik różni się przede wszystkim wyglądem. Należy jednak zauważyć, że rozbieżności te dla niewprawnego oka są trudne do określenia.

Autor:red

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości