TVN Meteo | Ciekawostki

Ma kilometr średnicy. Asteroida przemknęła obok Ziemi

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ps
Źródło:
sciencealert.com, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

Asteroida (7482) 1994 PC1 zbliżyła się do naszej planety we wtorek późnym wieczorem. Jak informował popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki, obiekt miał być na tyle jasny, aby dostrzec go amatorskim teleskopem. Dodatkowo obserwacje ułatwił fakt, że asteroida przemieściła się w pobliżu Ziemi bardzo szybko.

Asteroida (7482) 1994 PC1 ma około kilometra średnicy. Ze względu na swój rozmiar oraz regularne zbliżanie się do Ziemi na niewielką odległość została uznana przez NASA za potencjalnie niebezpieczny obiekt.

Asteroida minęła nas w odległości 1,93 miliona kilometrów - to prawie pięć razy więcej niż dystans Ziemia-Księżyc. Najbliżej naszej planety znalazła się 18 stycznia o godzinie 22.51.

Asteroida (7482) 1994 PC1. Czy będzie widoczna

Jak informował popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki, obiekt miał być na tyle jasny, że można go było zobaczyć przy użyciu amatorskich teleskopów. Jak dodał, asteroida według szacunków miała mieć jasność około 10 magnitudo (jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd; im wartość jest niższa, tym gwiazda jest jaśniejsza).

Obiekt poruszał się z zawrotną prędkością 19,56 kilometra na sekundę. Na niebie wyglądał niczym gwiazda. W ciągu sześciu godzin przemieścił się na niebie o 12 stopni, czyli o dwa stopnie kątowe na godzinę. Dla porównania Księżyc przemieszcza się względem gwiazd z prędkością pół stopnia na godzinę - zaznaczał Wójcicki. Jak dodał, "przemieszczanie się planetoidy miało być bardzo wyraźnie widoczne".

Obserwacje utrudniał Księżyc, znajduje się bowiem w fazie pełni, jednak - jak podkreślał autor bloga "Z głową w gwiazdach" - był w innej części nieba niż przelot asteroidy. "Przy odrobinie szczęścia uda Wam się ją zobaczyć przez teleskopy" - pisał.

Kolejny raz asteroida (7482) 1994 PC1 tak blisko Ziemi znajdzie się w 2105 roku. Odkrył ją w 1994 roku astronom Robert McNaught z Obserwatorium Siding Spring w Australii. Ostatnio ta kosmiczna skała tak blisko naszej planety znalazła się 17 stycznia 1933 roku.

Orbita asteroidy (7482) 1994 PC1ssd.jpl.nasa.gov

Autor:ps

Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości