Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 25°C 11°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Najsilniejszy tajfun w tym roku zabił co najmniej 10 osób

  01-11-2020 16:54 Goni przeszedł przez Filipiny
  Prognozowana trasa tajfunu Surigae Ventusky

  Co najmniej 10 osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Goni przez Filipiny. Żywioł jest określany jako najsilniejszy cyklon tropikalny, jaki w tym roku zszedł na ląd. Wywołał wiele zniszczeń, ewakuowało się kilkaset tysięcy osób. To jednak nie koniec groźnej pogody.

  Tajfun Goni uderzył w Filipiny w niedzielę rano czasu lokalnego. Początkowo natarł w wyspę Catanduanes i określany był mianem supertajfunu, czyli żywiołu wiejącego z prędkością co najmniej 190 kilometrów na godzinę. Według Filipińskiej Administracji Atmosferycznej, Geofizycznej i Astronomicznej (PAGASA) porywy wiatru dochodziły nawet do około 300 km/h. Tym samym żywioł odpowiadał sile huraganu piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Następnie, z mniejszą siłą, dotarł do południowej części Luzon, czyli największej wyspy archipelagu.

  Wiatr łamał drzewa i linie energetyczne, a intensywne opady deszczu doprowadziły do lokalnych powodzi i osunięć ziemi. Wiele wiosek zostało podtopionych, nie można do nich dotrzeć drogą lądową, nie ma tam dostępu do prądu. Ponad 300 domów zostało zasypanych gruzem wulkanicznym i błotem pochodzącym z wulkanu Mayon w poważnie dotkniętej prowincji Albay.

  Ofiary śmiertelne

  Gubernator prowincji Albay poinformował, że w lawinach błotnych zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko. Lokalna obrona cywilna potwierdziła śmierć trzech innych osób - przekazała Associated Press. Wstępne szacunki rządu centralnego mówią o 10 ofiarach i trzech zaginionych w całym kraju - pisze Reuters.

  Według danych filipińskiej agencji ds. zarządzania kryzysowego skutki gwałtownej pogody może odczuwać nawet od 19 do 31 milionów ludzi.

  Masowe ewakuacje

  W prowincji Albay ewakuowano 794 tysiące mieszkańców. Władze zamknęły porty i zabroniły rybakom wypływania w morze. Linie lotnicze odwołały dziesiątki lotów.

  Jak powiedział lokalnemu radiu DZBB burmistrz 70-tysięcznego miasta Infanta, leżącego w prowincji Quezon, 140 kilometrów od stołecznej Manili, w terenie rozmieszczono zapasy najpotrzebniejszych produktów, ciężkie maszyny przeznaczone do odgruzowywania oraz maski i odzież ochronną.

  Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność zachowania dystansu społecznego w centrach ewakuacyjnych, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Filipiny, z ponad 380 tysiącami potwierdzonych dotąd zakażeń, zajmują drugie pod tym względem miejsce w regionie, po Indonezji.

  Najsilniejszy cyklon w tym roku

  Według PAGASA, w niedzielę o godzinie 19 czasu lokalnego centrum Goni znajdowało się w odległości 110 kilometrów na zachód od miasta Calapan na wyspie Mindoro. Wiatr wiał z prędkością 125 km/h, w porywach rozpędzając się do 170 km/h. Tak jak swoi poprzednicy - Molave i Saudel - przemieszcza się w kierunku Wietnamu.

  Tajfun Goni jest najsilniejszym cyklonem tropikalnym, jaki w tym roku zszedł na ląd i jednym z najsilniejszych, które uderzyły w Filipiny od czasu tajfunu Haiyan, który w 2013 roku pochłonął ponad 6,3 tysiąca ofiar śmiertelnych. Molave zabił w ubiegłym tygodniu 22 osoby w prowincjach na południe od Manili. Większość z nich utonęła.

  Kolejny niebezpieczny żywioł

  Tymczasem na zachód od Filipin uformowała się burza tropikalna nazywana Atsani. Będzie przesuwać się na zachód, mając przybierać na sile. Jednak tym razem w największym niebezpieczeństwie jest północna część wyspy Luzon.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...