Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 18°C 11°C Deszcz
zwiń
Informacje
 • Wzbiła w powietrze parasole i porozrzucała je po plaży

  26-09-2020 13:55 Trąba wodna w USA
  Trąba wodna w Krynicy Morskiej Kontakt 24/Katarzyna Kejt

  Trąba wodna uformowała się u wybrzeży Karoliny Południowej w Stanach Zjednoczonych. Przechodząc przez plażę, wzbiła w powietrze parasole i porozrzucała je po plaży.

  Zjawisko wystąpiło w Myrtle Beach w piątek po południu. Wir początkowo pojawił się nad powierzchnią wody, by po chwili dotrzeć na ląd, gdzie przybrał na sile.

  Trąbę wodną sfilmowała jedna z osób przebywająca w tym czasie w hotelu zlokalizowanym przy plaży. Na nagraniu widać, jak lej przechodząc wzdłuż plaży, porywa parasole i inne przedmioty. Początkowo wirują razem z trąbą, a później żywioł przenosi je w kierunku morza lub rozrzuca po plaży.

  Biuro amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Wilmington w Karolinie Północnej wydało w piątek ostrzeżenia przed możliwością pojawienia się tornada.

  Czym jest trąba wodna?

  Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Jest znacznie słabsza od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie należą do rzadkości, większość rozpada się przy dotarciu do lądu.

  W ciągu ostatnich dni trąba wodna pojawiła się we Włoszech.


   


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....