Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Cztery kolejne nadleśnictwa z zakazem wstępu do lasu. Duże ryzyko pożarów

  27-04-2020 18:14 Susza się pogłębia
  Susza występuje nadal. Fragment magazynu "Polska i Świat" TVN24, Polska i Świat

  Płońsk, Pułtusk, Sokołów i Wyszków - cztery kolejne nadleśnictwa na Mazowszu wprowadziły zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego. Wcześniej wydano go w Ostrowi Mazowieckiej. Prawie w całym kraju obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

  W poniedziałek zakaz wstępu do lasu z uwagi na wysokie zagrożenie pożarowe wprowadziły cztery nadleśnictwa na Mazowszu: Płońsk, Pułtusk, Sokołów i Wyszków. Dołączyły tym samym do nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, gdzie obostrzenie obowiązuje od niedzieli.

  Zakazy obejmują obszar ponad 80 tysięcy hektarów gruntów leśnych. Będą obowiązywać we wszystkich lasach, dopóki nie zmniejszy się niebezpieczeństwo powstania pożaru. Wszystkie te jednostki są częścią Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

  Możliwe są kolejne zakazy

  Jak poinformowała dyrekcja RDLP w Warszawie, w lasach na jej terenie od ponad miesiąca utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Powodem tej sytuacji jest łagodna i bezśnieżna zima oraz ciepła i bezdeszczowa wiosna.

  Rzecznik prasowy RDLP w Warszawie Maciej Pawłowski zaznaczył, że to, czy wprowadzone zostaną zakazy w kolejnych nadleśnictwach, zależy od pogody.

  - Jeśli będzie się utrzymywać taka pogoda jak teraz, czyli słonecznie i bezdeszczowo, to jest prawdopodobieństwo, że w tym tygodniu pojawią się następne zakazy - powiedział.

  >>> HYDROLOG O SUSZY W POLSCE

  Zgodnie z przepisami zakaz wstępu do lasu wprowadzany jest wtedy, gdy przez pięć kolejnych dni o godzinie 9 rano wilgotność ściółki jest niższa niż 10 procent. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych.

  Jak wynika z mapy Lasów Państwowych pokazującej obszary leśne objęte zakazem wstępu, dotąd jedynie w nadleśnictwach na Mazowszu zakazy związane są wyłącznie z zagrożeniem pożarowym.

  Zakaz też na Dolnym Śląsku

  Pierwszym nadleśnictwem, które w tym roku zakazało wstępu do lasu z uwagi na suszę jest Nadleśnictwo Świeradów na Dolnym Śląsku. W tym przypadku przyczyną, oprócz utrzymującego się zagrożenia pożarowego, było uszkodzenie drzewostanu wskutek pożaru.

  Zakaz został wprowadzony po pożarze, który wybuchł w nadleśnictwie 21 kwietnia, i jest ważny do 30 kwietnia. Obejmuje trzy leśnictwa: Platerówka, Przylesie i Lubań.

  >>> JAK ZACHOWAĆ SIĘ W LESIE

  Najwyższy stopień zagrożenia prawie w całej Polsce

  W Polsce funkcjonuje 430 nadleśnictw. W poniedziałek po południu prawie w całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

  Mapa zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

  Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...