Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 25°C 13°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Gwałtowne burze w Australii. W Gold Coast spadło najwięcej deszczu od pół wieku

  14-12-2019 08:25 Queensland w ulewach
  Lawiny błotne w Burundi Google Maps

  Gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem przeszły przez południowo-wschodnią część stanu Queensland w Australii. W jednym z miast w ciągu godziny spadło tyle deszczu, ile nie notowano tam od 50 lat. Padał grad o średnicy do 10 centymetrów.

  Niebezpieczna pogoda wystąpiła w Queensland w czwartek, jednak w piątkowe popołudnie uderzyła po raz drugi ze skumulowaną siłą. Nad południowo-wschodnią częścią stanu przez 90 minut unosiła się potężna superkomórka burzowa.

  Burza uderzyła początkowo w miasto Gold Coast na wybrzeżu Queensland. Następnie przemieściła się na północ do Southport, Brisbane i Sunshine Coast zrzucając wszędzie ogromne ilości deszczu.

  Takie opady raz na 50 lat

  W mieście Gold Coast w ciągu godziny spadło około 120 litrów wody na metr kwadratowy. Jak twierdzi Australijskie Biuro Meteorologiczne (BOM), zdarzyło się to po raz pierwszy od 50 lat. W pobliskim Southport w ciągu tylko 30 minut spadł deszcz o sumie 76 l/mkw.

  Poziom wody w rzekach podniósł się o metr. Zalane zostały drogi i boiska sportowe. Jak podały lokalne media, w miejscowości Wolvi w regionie Gympie spadł grad o średnicy do 10 centymetrów. Wszędzie wiał porywisty wiatr.

  Dwie osoby potrzebowały pomocy

  Do zalania głównej drogi Old Cleveland w mieście Brisbane doszło w zaledwie 15 minut. Pomocy w wydostaniu się z samochodów na zalanych ulicach potrzebowało co najmniej dwóch kierowców.

  Burza spowodowała, że prawie dziewięć tysięcy budynków było pozbawionych prądu. Uderzenia piorunów doprowadziły do wyłączenia sygnalizacji świetlnej w niektórych miejscach.

  Pożary nie ustępują

  Mimo obfitych opadów deszczu, wschodnia część Australii nie przestaje zmagać się z suszą i pożarami buszu. Jak powiedziała Jess Gardner, meteorolog BOM, na niektórych obszarach objętych suszą zanotowano duże sumy opadów, ale nie wpłynęły one znacząco na przerwanie suszy i szalejącego ognia.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O POŻARACH W AUSTRALII

 • klimat?
  My sie martwimy o klimat ocieplenie,smog a tu Korea buduje rakity i strzela sobie tak wlasciwie to o co chodzi na tym swiecie w EU kominy pozatykac,spaliny ograniczyc,palenie tytoniu zakaz bo smrud,czy to nie chore,to ich sasiad dziwic sie.
  ~mysliciel /2019-12-14 10:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...