Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -16°C -12°C -20°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Ostrzeżenia IMGW. Intensywne opady deszczu i wezbrane rzeki

  14-05-2019 16:44 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl

  Intensywne opady deszczu, a miejscami również burze - przed tymi zjawiskami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ogłaszając ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń. Obowiązują też alerty hydrologiczne w dwóch województwach.

  Nad niemal całą Polską zalegają gęste chmury. Wyjątek stanowi północno-zachodnia część kraju. W wielu regionach pada również deszcz. Na Kontakt 24 wysyłaliście nam także śnieżne relacje z wtorkowego poranka.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu, a miejscami również burz. Prognozowane jest wystąpienie opadów okresami o natężeniu umiarkowanym. Alerty obowiązują w województwach:

  - podkarpackim, w powiecie jasielskim. Spadnie od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Alert będzie obowiązywać do godziny 3 w środę;

  małopolskim, w powiatach oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim. Spadnie od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Alerty będą obowiązywać do godziny 3 w środę;

  śląskim, w powiatach cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim. Spadnie od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Alerty będą obowiązywać do godziny 3 w środę;

  opolskim - na terenie całego województwa okresowo wystąpią umiarkowane lub silne opady. Miejscami mogą wynieść od 20 do 30, a nawet do około 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Ostrzeżenia obowiązywać będą od północy w środę do godziny 6 w piątek;

  - lubelskim - na terenie całego województwa prognozowane są opady o sumie od 25 do 35, a lokalnie do 45 litrów deszczu na metr kwadratowy. W środę po południu oraz w nocy ze środy na czwartek w trakcie opadów występować będą również burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia obowiązują od północy w środę do godziny 8 w czwartek.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą województw:

  - małopolskiego, gdzie w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego;

  - śląskiego, w którym z powodu intensywnych opadów deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy oraz Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

  Ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 9 w środę.

  Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na środę

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać alarmy przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dla województw mazowieckiego i lubelskiego. Lokalnie prognozuje się wystąpienie opadów deszczu do 25-35 litrów na metr kwadratowy. Burze mogą dawać się we znaki również w województwie podkarpackim.

  Synoptycy IMGW mogą ostrzegać również przed intensywnymi opadami deszczu w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim. W tych regionach prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, które nie powinny być większe niż 20-30 litrów na metr kwadratowy. Lokalnie może spaść do 40 litrów na metr kwadratowy.

  Ostrzeżenia mogą pojawić się między godziną 7.30 w środę a 7.30 w czwartek.

  Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na czwartek

  W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać alarmy przed burzami dla województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu do 15-20 litrów na metr kwadratowy.

  Synoptycy IMGW mogą ostrzegać również przed intensywnymi opadami deszczu z burzami województwa opolskie i dolnośląskie. Prognozuje się tam wystąpienie opadów do 10-20 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie 40 litrów na metr kwadratowy.

  Przed intensywnymi opadami deszczu IMGW może ostrzegać województwa wielkopolskie i lubuskie. Tam może spaść do 30 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  Alarmy mogą pojawić się między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.

  Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na piątek

  Również w piątek mieszkańcy południowej części kraju mogą spodziewać się intensywnych opadów deszczu z burzami w województwach opolskim i dolnośląskim, a także samych burz w województwach podkarpackim i świętokrzyskim. W porywach burzowych może wiać do 60 kilometrów na godzinę.

  Alerty mogą pojawić się między 7.30 w piątek a 7.30 w sobotę.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

 • No właśnie widac jak ta Polska wysycha i stepowieje Hajnisz
  I nie licząc ostatniego roku to stepowieje tak i wysycha od ostatnich 15 lat kiedy ciepłych i słonecznych dni jest jak na lekarstwo a przez większośc roku kiedy powinno być ciepło króluje temperatura poniżej 15 C i jest wiecznie zachmurzono i pada deszcz. Możesz mi pokazać jakiś kraj stepowy w którym panują takie warunki? Może Szkocja?
  ~obserwator /2019-05-14 18:52
 • Ostrzeżenie hydrologiczne
  Polska wysycha, Polska stepowieje. Zamiast rozdawać miliardy na przejedzenie, należy inwestować w retencję, gromadzenie wody gdy jest okazja. Typowa sytuacja: sucho - źle, mokro - źle. Potem trzeba dopłacać rolnikom bo susza, lub, że zalało.
  Hajnisz /2019-05-14 15:28
 • ziemia?
  Ocieplenie klimatu,susza,smog a to co nagle wody kupa i zimno,naprawde wciskanie kitu ale my to juz tak mamy w tym kraju ale to tylko my tak mamy sami ze sobom problemy.
  ~bamber /2019-05-14 15:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...