Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Porywy o prędkości 115 kilometrów na godzinę

  26-02-2019 08:57 W Szwecji obowiązywały ostrzeżenia
  Prędkość porywów wiatru nad Wielką Brytanią (ventusky.com | wideo bez dźwięku) Ventusky.com

  Tysiące mieszkańców północnej Szwecji zostały bez energii elektrycznej po silnych wichurach, które w weekend nawiedziły te rejony. W górach Laponii porywy osiągały prędkość nawet 115 kilometrów na godzinę.

  W poniedziałek rano w północno-zachodniej Szwecji obowiązywały ostrzeżenia drugiego stopnia. Zgodnie z prognozami meteorologów, w ciągu dnia wiatr osłabł i wieczorem ostrzeżenie zmieniono z pomarańczowego na żółte. Szwedzki Instytut Meteorologii i Hydrologii (SMHI) zachęcał mieszkańców, aby na bieżąco monitorowali alarmy.

  Ponad sześć tysięcy odbiorców zostało bez prądu. Najwięcej awarii odnotowano w regionach Norrbotten, Västerbotten, Jämtland i Västernorrland. W poniedziałek rano poinformowano, że energię udało się przywrócić w 1,5 tysiąca domach. W regionie Västernorrland wiatr połamał kilka drzew, są też miejsca, gdzie zerwał dachówkę z budynków mieszkalnych.

  To jeszcze nie koniec

  Bardzo silne porywy wiatru mogą jeszcze powrócić. Meteorolodzy twierdzą, że po zachodniej stronie gór porywy północno-wschodniego wiatru mogą rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Dodatkowo pojawią się kolejne intensywne opady śniegu.

  W pozostałej części Szwecji w weekend termometry pokazywały wartości powyżej zera stopni Celsjusza. Nie ma opadów i jest sucho. Synoptycy SMHI ostrzegają, że na trawiastym wybrzeżu regionów Västra Götaland i Örebro mogą pojawić się pożary.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....