Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Rośnie tragiczny bilans powodzi w Indiach. Deszczu ma być więcej

  16-08-2018 20:31 Wiele obszarów jest pod wodą

  Do 77 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi, do których doszło w ostatnich dniach w stanie Kerala na południowym zachodzie Indii - poinformowały w czwartek lokalne władze. Ponad 60 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.

  Poprzedni bilans mówił o 67 zabitych i ponad 50 tysiącach ludzi, którzy z powodu żywiołu zostali pozbawieni dachu nad głową i musieli szukać schronienia w tymczasowych obozowiskach.

  Trwa akcja ratunkowa

  - Wojsko i marynarka wojenna Indii prowadzą operację ratunkową - powiedział agencji AFP anonimowo przedstawiciel centrum zarządzania kryzysowego w Kerali. - We wszystkich dystryktach obowiązuje czerwony alert, ponieważ w ciągu następnych 24 godzin spodziewamy się więcej deszczu - dodał.

  Powodzie i lawiny błotne to skutek obfitych deszczów monsunowych. W Kerali wystąpiły zakłócenia w transporcie lotniczym i kolejowym - podaje agencja Associated Press. Międzynarodowe lotnisko w Koczin, jednym z najważniejszych miast portowych w Indiach, do soboty zawiesiło połączenia z powodu zalania pasów startowych.

  Wiele obszarów pod wodą

  Ulewne deszcze zmusiły władze do uwolnienia nadmiaru wody z kilkudziesięciu zbiorników, w tym Idamalayar. W wyniku tego pod wodą znalazły się rozległe obszary w 12 z 14 dystryktów.

  Stan Kerala, znany z plantacji herbaty i ceniony przez turystów za plaże otoczone palmami, co roku w czasie pory monsunowej nawiedzają ulewne deszcze, ale w tym roku były one szczególnie silne. Według oficjalnych danych w zeszłym roku Keralę odwiedziło ponad milion turystów.

  Przed trzema tygodniami w wyniku powodzi w stanie Uttar Pradesh zginęło 58 osób.

  Każdego roku w powodziach spowodowanych deszczami monsunowymi w Indiach ginie kilkaset osób. Pora monsunowa trwa tu od czerwca do września.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...