Informacje
 • Cała naprzód! Cel: Antarktyda

  23-12-2017 15:41 Polska załoga w drodze na najzimniejszy kontynent

  Wyprawa Katharsis II w 2015 roku na Morze Rossa, na Antarktydzie Zachodniej

  Foto: Shutterstock; Film: Katharsis II

  Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koprem i jego ośmioosobową polską załogą wyruszył w sobotę z Kapsztadu w RPA, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi, jak najbliżej jego brzegów. Jak dotąd, żaden jacht żaglowy nie opłynął całej Antarktydy taką trasą.

  Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas okrążenia Antarktydy, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, to 102 dni. Polacy chcą żeglować bliżej i poprawić rekord.

  Termin rozpoczęcia rejsu - zarejestrowanego jako "Sailing Record Attempt" - uzgodniony został ze Światową Radą Rekordów Żeglarskich WSSR (autoryzowaną przez ISAF). Na miejsce startu przybył specjalny sędzia (Commissioner) WSSR.

  W ciągu ostatnich dni pogoda u południowych wybrzeży RPA wyjątkowo nie sprzyjała załodze Katharsis II. Ale już w piątek, ku jej radości, wiatr wiejący w porywach ponad 50 węzłów z kierunków przeciwnych do planowanego kursu, osłabł.

  Piątek to zły dzień na początek rejsu

  Żeglarze nie lubią kusić losu. Tradycja marynarska zabrania rozpoczynania rejsów w piątek. Ostatni dzień na lądzie został wykorzystany na odprawy celne, paszportowe i portowe, a także na przygotowanie do nadchodzących świąt, które załoga jachtu spędzi już na oceanie w drodze na przybrzeżne wody Antarktydy. Następny bezpośredni kontakt z innymi ludźmi nastąpi dopiero za około 100 dni.

  - Pogoda w sobotę była wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów. Podczas mijania linii startu wiał słaby wiatr. Polaków żegnało ciepłe afrykańskie słońce i przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Katharsis II przez port - poinformował rzecznik wyprawy Janusz Cieliszak.

  Kapitan Koper przyznał, że oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej ekipy.

  - Nastroje załogi bojowe. Wszyscy pełni pozytywnej energii - zameldował. - Na pokładzie czuć atmosferę entuzjazmu, do zobaczenia w Hobart - dodał.

  Stolica Tasmanii jest metą słynnego wyścigu, który po raz 73. rozpocznie się 26 grudnia w Sydney. W roku 2014, w 70. edycji klasyku na Morzu Tasmana, uczestniczył również Katharsis II pod dowództwem Kopra.

  Rejs przez Atlantyk:

  - Lizbonę widzieliśmy tak naprawdę tylko z okien samolotów. prosto z lotniska udaliśmy się do mariny, żeby taklować nasze łódki - mówi Szymon Ruban, który zdecydował się spełnić swoje marzenie o rejsie przez Atlantyk.

  Kiedy jest czas na spełnianie marzeń? Jeśli nie teraz to najlepiej na emeryturze. Pasja może rozwinąć się wcześnie i trwać całe życie. A gdy nadejdzie odpowiedni moment zaowocować np. rejsem dokoła świata. I właśnie to dziecięce marzenie spełnił kapitan Janusz Tywoniuk, opływając kulę ziemską na jachcie "Stefani":

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...