W tym roku znaleziono pięć tusz żarłacza białego, a szczątki miały rozmiary od 2,7 do 4,9 metra. Wszystkie ciała miały podobną rozległą ranę, która biegła pomiędzy ich płetwami piersiowymi a wątrobą. Jak się okazało, rekiny były ścigane przez stado orek, ostatnio zauważone w okolicy w czasie, gdy żarłacze zostały znalezione martwe.
Nie jest niczym niezwykłym, że orka wybiera rekiny na swoje ofiary. Wiadomo, że różne populacje ssaków morskich specjalizują się w różnych rodzajach pożywienia, te na północno-zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej koncentrują się na rybach, podczas gdy niektóre subpopulacje na Antarktydzie specjalizują się na przykład w płetwalach karłowatych. Wiadomo, że orki u wybrzeży południowoafrykańskich wybierają rekiny i płaszczki, wyrywając wątrobę i pozostawiając resztę tuszy, aby odpłynęła.
Smakowita wątroba
Uważa się, że wybierają wątrobę zwierząt blaszkoskrzelnych (rekiny i płaszczki), ze względu na wysoką kaloryczność tego narządu. W przeciwieństwie do większości ryb rekiny nie mają pęcherza pławnego, który pomagałby w pływaniu. Zamiast tego, posiadają bogatą w olej wątrobę, która pełni podwójną rolę, pomagając im poruszać się w górę i w dół w wodzie, jednocześnie zapewniając im energię. Wygląda na to, że orki to rozgryzły.
Trans rekinów
Imponujące jest to, że orki są w stanie zabić prawie 5-metrowe wielkie żarłacze. Uważa się, że orki wykorzystują fizjologiczne zachowanie rekinów znane jako tanatozę (reakcja obronna organizmu przeciw drapieżnikom, w której potencjalna ofiara zastyga w bezruchu lub udaje śmierć).
Tanatoza polega na tym, że po odwróceniu do góry nogami, rekiny i płaszczki przechodzą w rodzaj transu. To zachowanie od dawna jest znane ludziom badającym rekiny, którzy wykorzystują ten naturalny stan paraliżu, aby zmierzyć i oznaczyć drapieżniki. O tym zachowaniu wiedzą także orki. U zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych zaobserwowano, w jaki sposób stado orek uderzyło w bok żarłacza, przewróciło go, a potem trzymało do góry nogami. Jeśli niektóre gatunki rekinów przestają pływać, nie mogą oddychać, więc orki mogą w efekcie zatopić drapieżnika, zanim pożrą tuszę.
Dlaczego zwłoki nagle zaczęły pojawiać się w tym roku, dokładnie nie wiadomo, ale naukowcy na pewno będą badali te sprawę.
Komentarzy 3