Informacje
 • Szyszko: ekstremalna pogoda zagrożeniem dla świata

  12-11-2017 16:52 Przemówienie podczas szczytu klimatycznego w Bonn
  Szyszko: ekstremalna pogoda zagrożeniem dla świata

  Demonstranci podczas szczytu klimatycznego w Bonn

  Foto: Shutterstock, film: ENEX

  Minister środowiska Jan Szyszko wskazał w niedzielę na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn (COP23) na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem żaden kraj nie jest w pełni odporny na zmiany klimatu, jednak Polska posiada odpowiednią strategię.

  W niedzielę przed południem szef resortu środowiska uczestniczył  w spotkaniu z serii Global Climat Action, poświęconym zmianom klimatu w obszarach przybrzeżnych i morskich. Szyszko podkreślił, że zagrożeniem są nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huraganowe wiatry, postępujące zasolenie wód gruntowych w obszarach przybrzeżnych czy silniejsze sztormy.

  "Polska posiada i wdraża strategię"

  - Należy podkreślić, że Polska posiada i wdraża krajową strategię adaptacji do zmian klimatu, w której strefa wybrzeża została wyodrębniona jako jeden z obszarów szczególnie wrażliwych. Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka dla tego obszaru zaproponowano odpowiednie do realizacji działania adaptacyjne – mówił minister. - Kolejnym ważnym działaniem jest wyznaczanie obszarów chronionych w obszarach przybrzeżnych i morskich, gdzie przyroda będzie mogła zaadaptować się do zmian klimatu. W strefie przybrzeżnej utworzyliśmy dwa parki narodowe – Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, obejmujące obszar lądowy oraz pas morza przyległego – dodał Szyszko.

  Z informacji przekazanych przez resort środowiska wynika, że Polska wyznaczyła 44 proc. swoich wód terytorialnych jako obszary chronione. Wskazała również 17 obszarów Natura 2000, z czego 9 wyznaczono jako HELCOM Baltic Sea Protected Areas. Dzięki działaniom Polski Morze Bałtyckie było pierwszym morzem na świecie, dla którego osiągnięto przyjęty w ramach Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej cel pokrycia przynajmniej 10 proc. powierzchni mórz obszarami chronionymi.

  Ciepło, gorąco, zmiana klimatu

  Szczyt klimatyczny w Bonn rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 17 listopada. W spotkaniu uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku. Od środy w obradach będą uczestniczyć szefowie rządów i państw, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

  Obradom COP23 przewodniczy Fidżi, a Niemcy są "organizatorem technicznym" spotkania, zapewniając uczestnikom całą infrastrukturę dawnej stolicy RFN.

  Podczas szczytu klimatycznego trwały liczne demonstracje  ludzi niezadowolonych z dotychczasowych działań polityków na rzecz poprawy sytuacji klimatycznej.

  Kolejny szczyt klimatyczny ONZ (COP24) ma odbyć się w Katowicach, w grudniu 2018 r. Wtedy ostatecznie przyjęte mają być zasady wdrażania Porozumienia paryskiego.

  Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie. • Litosci
  Profesor powiedzial ze zanosi sie na kataklizm, a ludzie juz zaczynaja o wycinkach, ogarnijcie sie wkoncu - Minister stara sie odratowac Puszcze a wy tylko jadem potraficie, spojrzcie na Akcje Stop Smog jakie genialne pomysly ujawnil, szanowany w calej Europie tylko nie u nas...
  ~Bogus /2017-11-14 21:31
 • Co to jest RFN?
  Czyżby komuś marzył si e powrót do tamtych czasów (:
  ~Krzysiek /2017-11-13 07:32
 • Co on gada?
  Jakie niby zagrożenie? Dla świata to nie jest żadne zagrożenie! Jak tak niekompetentna osoba może sprawować stanowisko ministra?! Może dla ludzi te zmiany pogodowe mogą stanowić zagrożenie, ale nie dla świata!
  marassralas /2017-11-13 06:49
 • Trza było....
  ...bunkier budować, a nie dom...
  garou /2017-11-13 06:33
 • Propozycja
  Najlepiej, panie szyszko, wyciąć wszystkie drzewa, to i nie będzie wiało, a i samochody nie ucierpią. Do roboty!
  Maria2ksu /2017-11-12 23:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...