Informacje
 • Damrey pustoszy Wietnam. Ofiary śmiertelne, zniszczone budynki i uprawy

  06-11-2017 14:22 Zniszczonych ponad 80 tysięcy domów

  Tajfun Damrey szalejący w Wietnamie odebrał życie kilkudziesięciu osobom. Żywioł zniszczył ponad 40 tysięcy hektarów upraw i zdewastował dziesiątki tysięcy domów.

  W sobotę rano czasu lokalnego w Wietnam uderzył tajfun Damrey. Najnowszy, podany w poniedziałek po południu polskiego czasu bilans to co najmniej 61 ofiar śmiertelnych.

  28 osób uznaje się za zaginione. Wśród nich jest dziewięciu członków załogi frachtowca, który zatonął u wybrzeży prowincji Khanh Hoa w Regionie Wybrzeża Południowo-Środkowego - poinformowały wietnamskie służby zarządzania kryzysowego.

  Ogromne zniszczenia

  Runęło około 2000 domów, a ponad 80 tysięcy zostało zniszczonych.

  Według wietnamskiego rządu ponad 40 tysięcy hektarów upraw zostało zniszczonych, w tym plantacje trzciny cukrowej, ryżu i kauczuku. Damrey dotarł też do upraw największego na świecie producenta ziaren kawy typu robusta.

  Ulewny deszcz

  Do niedzielnego wieczora w niektórych regionach centralnej części kraju w ciągu 24 godzin spadło nawet 780 litrów wody na metr kwadratowy - podaje sieć telewizyjna APTN.

  Biuro rządowe ds. katastrof poinformowało, że Damrey traci na sile, jednak powodzie mogą stać się jeszcze groźniejsze. Jak podaje APTN, dla regionu prognozuje się dalsze występowanie ulewnych opadów deszczu.

  Jak huragan drugiej kategorii

  Żywioł dotarł do Wietnamu w sobotę około godziny 4 nad ranem czasu lokalnego. Uderzył w południową część kraju, między miastami Tuy Hòa i Phan Rang-Tháp Chàm.

  Porywy wiatru dochodziły do 90 kilometrów na godzinę. Powalił tysiące drzew i słupów wysokiego napięcia. Siłę tajfunu przyrównywało się do huraganu kategorii drugiej w skali Saffira-Simpsona.

   

  Pogoda może utrudnić przebieg APEC

  Ulewy mogą zakłócić przylot światowych przywódców na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Odbędzie się on 8-10 listopada w mieście Da Nang. Jak informuje agencja prasowa AP, w poniedziałek w mieście padał słaby deszcz.

  Zanim Damrey został zaklasyfikowany jako burza tropikalna, przyniósł opady deszczu rzędu 300 litrów wody na metr kwadratowy w północnym Visayas oraz na południu wyspy Luzon na Filipinach. Jak podał The Manila Times, w wyniku lawiny błotnej zginęły dwie osoby.

  Możliwe, że Damney zostanie uznany za najsilniejszy żywioł, który nawiedził kraj na południe od miasta Qui Nhon od roku 2001. Wtedy do tej części Wietnamu dotarł tajfun Lingling, również będący odpowiednikiem huraganu kategorii drugiej.

  W 2005 roku w Wietnam uderzył tajfun o tym samym imieniu. Spowodował spływy błotne oraz powodzie w północnych regionach kraju. Jak informowała agencja prasowa AFP, zginęło wtedy przynajmniej 57 osób. Uważa się, że najwięcej ludzi poniosło śmierć w prowincji Yen Bai.
 • Byłam tam
  Byłam na drodze w samym środku tego tajfunu. Nigdy czegoś tak straszngo nie przeżyłam.
  Wiatr wiał z taką prędkością, że myślałam, że porwie nasz autobus, także proszę sprawdzić dokładne dane prędkości wiatru, bo czasami jak w Polsce wieje wiatr z prędkością 100km/h to jest to "bułka z masłem" przy tym co działo się tam.
  Pozdrawiam
  ~Hebda /2017-12-22 09:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...