Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Nie tylko Polska na celowniku niżu. Budapeszt spodziewa się ulew, Chorwacja - lawin błotnych

  11-09-2014 10:01 Jeden ośrodek niskiego ciśnienia namiesza aż po Półwysep Bałkański
  Nie tylko Polska na celowniku niżu. Budapeszt spodziewa się ulew, Chorwacja - lawin błotnych

  Niewykluczone są podtopienia

  TVN24

  Deszczowo będzie nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy. I to przez ten sam ośrodek niskiego ciśnienia. Meteorolodzy alarmują, że lało będzie m.in. w Budapeszcie. Natomiast na południu Chorwacji przez deszcz może dojść do lawin błotnych.

  Od południowego-wschodu nad nasz kraj wkracza front ciepły. Na Dolnym Śląsku, a także na Opolszczyźnie może spaść nawet do 50 l/mkw. Na pozostałym obszarze spodziewamy się opadów rzędu około 10 l/mkw. Synoptycy ostrzegają przed lokalnymi podtopieniami.

  Niż nad Alpami

  Meteorolodzy z Accuweather.com tłumaczą, że nad Europą Południową znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia z centrum w północnych Włoszech. W takim układzie formują się fronty, na których nasilają się zjawiska pogodowe.

  Ulewy w Europie

  Deszcz, o którym piszemy m.in. tu, da się we znaki nie tylko Polakom, lecz także mieszkańcom innych europejskich państw. Ten sam ośrodek niskiego ciśnienia, który kształtuje aurę w Polsce, znajduje się też nad Węgrami, Chorwacją, Słowenią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą oraz Austrią.

  Opady, jakie, synoptycy prognozują od południa Polski przez cały Półwysep Bałkański, w najbliższym tygodniu mogą spowodować lokalne podtopienia. Najwięcej deszczu spadnie w czwartek i piątek. Takie miasta, jak Zagrzeb, Wiedeń i Budapeszt powinny przygotować się na jednostajne i długo utrzymujące się opady deszczu. Meteorolodzy nie przewidują rozległych powodzi, ale woda może podtopić niektóre regiony. Ponadto, długotrwały deszcz może wywołać lawiny błotne w rejonie południowej Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry i Albanii.

  Sprawdźcie, jak mocno będzie padać w Polsce:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...