Informacje
 • Polacy mają szansę na budowę pierwszego satelity obserwacyjnego

  14-04-2014 13:28 Śląskie Centrum Naukowo -Technologiczne podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną

  Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne zbuduje polskiego satelitę?

  TVN24

  Śląskie Centrum Naukowo -Technologiczne w Czechowicach-Dziedzicach podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. Dzięki temu będzie mogło uczestniczyć w budowie satelitów w ramach Europejskiego Programu Kosmicznego. Centrum liczy również, że weźmie udział w budowie pierwszego polskiego satelity obserwacyjengo.

  Umowa, którą podpisało Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu Lotniczego w Czechowicach Dziedzicach będzie realizowana przez dwa lata w partnerstwie z firmą Thales Alenia Space z Francji.

  Umowa z Agencją Kosmiczną

  - Polska podpisała półtora roku temu umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, w wyniku której poszczególne firmy są w stanie nawiązać z Agencją. My podpisaliśmy dwa tygodnie temu umowę. Będziemy wykonywać elementy, które u nas będą wytwarzane, potem będą badane w naszym laboratorium - mówił w TVN24 prezes Centrum - Wojciech Woźniak.

  Wdrażanie technologii

  Placówka została uruchomiona w 2012 roku. Głównie jest ukierunkowana na świadczenie usług dla przemysłu lotniczego. Jednak aspiracją Centrum jest wdrażanie technologii stosowanej w lotnictwie również w przemyśle jachtowym, motoryzacji, kolejnictwie, energetyce wiatrowej - wszędzie tam gdzie jest konieczne zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikowi.

  Badania wytrzymałościowe

  Głównym elementem Centrum jest zakład konstrukcji kompozytowych, w którym wykonywane są elementy kompozytowe, a wytworzone elementy mogą być obrabiane z największą precyzją dzięki wykorzystaniu 5-osiowego centrum frezarskiego o dużej przestrzeni roboczej.

  Z kolei w laboratorium prób statycznych będącym częścią składową Centrum możliwe jest prowadzenie wszelkiego rodzaju badań wytrzymałościowych i nieniszczących z zastosowaniem najnowocześniejszych urządzeń badawczo-pomiarowych.

 • Nazwa miasta
  Jak napisaliście Czechowice-Dziedzice, barany?!
  ~a123 /2014-04-15 22:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...