Informacje
 • Naukowcy: ścieki to ogromny potencjał ekonomiczny, z którego musimy korzystać

  05-09-2013 12:23 Raport ONZ
  Naukowcy: ścieki to ogromny potencjał ekonomiczny, z którego musimy korzystać

  Brudne ścieki można oczyścić i ponownie będą służyć człowiekowi

  Fot. PAP/EPA

  Powoli zmienia się mentalność ludzi i zaczynamy dostrzegać problem niedoboru wody. Właśnie dlatego coraz częściej uzdatniamy ścieki i ponownie je wykorzystujemy, chociażby do nawadniania upraw - wynika z najnowszego raportu ONZ.

  Naukowcy prognozują, że w najbliższych latach nastąpi szybki wzrost wykorzystania oczyszczonych ścieków pochodzących z rolnictwa i innych dziedzin gospodarki.

  Brudny potencjał

  Jednak nadal trudno tworzyć dokładne prognozy, ponieważ brakuje danych na temat sieci kanalizacyjnych w wielu miejscach. Spośród 181 badanych krajów zaledwie 55 posiadało wystarczające informacje o produkcji ścieków, ich oczyszczaniu i ponownym wykorzystaniu.

  - Niestety wiele rządów i przedsiębiorstw zapomina o potencjale ekonomicznym ścieków - powiedział Zafar Adeel z The United Nations University, jednostki naukowej powiązanej z ONZ.

  Bariera finansowa

  Nadal ogromną barierą w uzdatnianiu ścieków są pieniądze. Proces oczyszczania jest bardzo kosztowny. Co prawda tylko w pierwszej fazie, ale o tym nikt nie pamięta.

  Bowiem, w dłuższej perspektywie czasu, taniej jest prowadzić "recykling" wody niż pompować ją z głębokich warstw wodonośnych. Jeszcze inaczej jest na przykład w Pakistanie, gdzie do nawadniania wykorzystuje się nieoczyszczone ścieki. To nie jedyny kraj, w którym powszechne są takie praktyki.

  Coraz taniej

  Jednak według specjalistów, koszty uzdatniania ścieków stają się coraz niższe. - Takie działania wymagają wiele kosztownej energii, jednak technologia staje się coraz tańsza. Koszty uzdatniania są uzależnione od celu wykorzystania wody: do wody pitnej, do podlewania roślin czy do produkcji biopaliw - tłumaczy Adeel.

  Należy przy tym dodać, że zasoby wodne naszego kraju są jednymi z najniższych w Europie i istnieje zagrożenie, że już za parę lat można będzie odczuwać jej niedobory, dlatego powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy tego uniknąć oraz jakie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...