Relacja z dramatycznego spaceru kosmicznego. "Tracę fonię, mam wodę w uszach i jestem odcięty”

Kryzys podczas spaceru kosmicznego
Kryzys podczas spaceru kosmicznego
ESA/NASA
Kryzys podczas spaceru kosmicznegoESA/NASA

Dzięki intensywnej popularyzacji życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może się ona wydawać oswojonym i bezpiecznym miejscem, tymczasem w kosmosie nawet niewielka usterka może okazać się śmiertelnie niebezpieczna. Przekonał się o tym włoski astronauta Luca Parmiatano. - Doświadczyłem tego, jak to jest być rybką w akwarium... z perspektywy rybki - wspomina.

Wkrótce po rozpoczęciu lipcowego spaceru kosmicznego poczuł, że w jego hełmie zbiera się woda. Razem z towarzyszem, Amerykaninem Chrisem Cassidym natychmiast przerwali zaplanowane na sześć godzinm wyjście i wrócili na pokład ISS. Teraz możemy się dowiedzieć, jak odebrał tę krytyczną sytuację, bo Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała nagranie, w którym o niej opowiada. Swoimi przeżyciami astronauta dzieli się także na blogu prowadzonym w serwisie ESA.

"Poczułem, że coś jest nie tak"

"W momencie, kiedy myślałem o tym, jak porządnie rozwinąć kabel (w nieważkości porusza się jak opętany), poczułem, że coś jest nie tak. Zaskoczyło mnie nieoczekiwane uczucie obecności wody na karku - a jestem w miejscu, gdzie raczej nie chciałbym być zaskakiwany. Poruszam głową z boku na bok, potwierdzając moje pierwsze wrażenie, i nadludzkim wysiłkiem zmuszam się do informowania Houston, co czuję, wiedząc, że może to oznaczać koniec tego spaceru" - relacjonuje na blogu.

Kontrolerzy naziemni polecili mu wtedy czekać na dalsze instrukcje. Towarzyszący Włochowi w spacerze Chris Cassidy przybliżył się, żeby sprawdzić, co z hełmem kolegi. "Początkowo obaj jesteśmy przekonani, że to moja woda pitna, która wyciekła na zewnątrz przez słomkę, albo że to pot. Ale stwierdzam, że ciecz jest zbyt zimna, aby mogła być potem, a co ważniejsze, czuję, że wzbiera" - wspomina Parmitano.

"Naprawdę okropne uczucie"

Kontrolerzy podjęli wtedy decyzję o przerwaniu spaceru i natychmiastowym powrocie na pokład ISS. Jak wspomina Luca Parmitano, w jego sytuacji okazało się to trudnym zadaniem, bo narastająca ilość wody ograniczała mu widzenie i utrudniała komunikację.

"W chwili, gdy odwracam się do góry nogami, następują dwie rzeczy: słońce zachodzi, a moja zdolność widzenia - już ograniczona przez wodę - całkowicie znika. Oczy stają się bezużyteczne i gorzej, woda obejmuje mój nos. Naprawdę okropne uczucie" - opisuje astronauta. Przyznaje, że w naturalnym odruchu próbował potrząsać głową, ale to tylko pogorszyło sytuację.

"Przez to teraz górna część kasku jest pełna wody i nawet nie mogę być pewien, czy ona nie wpłynie mi do płuc przy następnym oddechu. Co gorsze, zdaję sobie sprawę, że nie mogę nawet zrozumieć, w którym kierunku należy się udać, żeby wrócić do śluzy. Nie widzę więcej niż kilka centymetrów przede mną, nawet na tyle, żeby skorzystać z uchwytów, których używamy do poruszania się po stacji.

Przestał widzieć i słyszeć

Parmitano wspomina, że chociaż w rzeczywistości dotarcie do włazu i dostanie się do śluzy zajęło tylko kilka minut, dla niego trwało wieki. Na pokładzie natychmiast zajęli się nim astronautka Karen Nyberg i koledzy z rosyjskiej grupy. Współpracując z kontrolerami naziemnymi starali się jak najszybciej przeprowadzić proces wyrównywania ciśnień i stopniowego uwolnienia Luki z kombinezonu, a przede wszystkim z hełmu, jednak wymagało trochę czasu.

Choć w śluzie zrobiło się bardziej bezpiecznie, problemy jeszcze się nie skończyły. Luca wprawdzie usłyszał instrukcje koleżanki Karen Nyberg, ale nie mógł tego potwierdzić. "Wykonuję jej instrukcje najlepiej, jak mogę, ale kiedy zaczyna się proces wyrównywania ciśnienia, zupełnie tracę fonię. Mam wodę w uszach i jestem całkowicie odcięty” - opisuje.

O czym wtedy myślał? "Wiem, że jeśli woda mnie przytłoczy, zawsze mogę otworzyć hełm. Prawdopodobnie stracę przytomność, ale w każdym razie będzie to lepsze niż utonięcie wewnątrz niego" - wspomina. Udało mu się jednak wytrzymać bez przedwczesnego otwierania hełmu. Kiedy się od niego uwolnił, koledzy natychmiast dali mu ręcznik i niecierpliwie obserwowali czy dochodzi do siebie. "W pewnym momencie Chris ściska moją rękawiczkę, a ja daję mu znak OK moją" - opisuje Włoch.

ESA: nerwy ze stali

Według przedstawicieli ESA Parmitano swoim opanowaniem podczas wyjątkowo trudnej dla niego sytuacji Parmitano potwierdził, że wyłonienie go do misji podczas naboru astronautów w 2009 r. było trafną decyzją. Jak podkreślili, to zdarzenie wymagało nerwów ze stali, bo w warunkach zerowej grawitacji woda gromadząca się w hełmie może być bardzo niebezpieczna. Astronauta może ją wdychać i w efekcie nawet się utopić.

"To zdarzenie po raz kolejny pokazuje, dlaczego prawie wszystkie szkolenia astronautów skupiają się na kwestii niepożądanych wypadków. Na szczęście sytuacje kryzysowe takie jak ta są bardzo rzadkie, ale kiedy zdarza się coś nieprzewidzianego, cały czas i wysiłek włożony w dobry trening naprawdę opłaca - podsumowuje w komentarzu ESA.

Autor: js/rs / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESA/NASA

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alarmy obowiązują w 13 województwach. Z prognoz wynika, że temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Przymrozki w 13 województwach. IMGW ostrzega

Przymrozki w 13 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com