Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Czytając książki dłużej zachowamy pamięć

  09-07-2013 12:25 Aktywność umysłowa działa stymulująco na ośrodki nerwowe
  Czytając książki dłużej zachowamy pamięć

  Czytając książki poprawiamy pamięć

  Fot. Shutterstock

  Najnowsze badania wskazują, że czytanie książek poprawia pamięć w stopniu o wiele większym, niż do tej pory przypuszczano. Amerykańscy lekarze przedstawili efekty 6-letniego eksperymentu.

  Jak wynika z badań naukowców, prócz codziennych ćwiczeń fizycznych należy wykonywać też codzienne ćwiczenia umysłowe. W starszym wieku skorzysta na tym pamięć.

  - Pobudzanie aktywności umysłu pod różną postacią w ciągu każdego z etapów życia zaowocuje lepszą kondycją umysłu na starość. Należy jednak dodać, że to właśnie czytanie jest najdoskonalszym ćwiczeniem stymulującym mózg - powiedział dr. Robert S. Wilson z Rush University Medical Center w Chicago.

  Długoletni eksperyment

  Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badanie obejmowało 294 osoby po 80 roku życia. Eksperyment trwał 6 lat. Polegał na tym, że co roku wykonywano badanym testy pamięci i sprawności umysłu. Ankietowani, musieli także wypełnić kwestionariusz, w którym odpowiadali na pytania dotyczące ich przeszłości, mianowicie tego czy w trakcie życia wykazywali aktywności umysłowe pod postacią czytania lub na przykład pisania.

  Po śmierci tych osób lekarze przebadali ich mózgi poszukując objawów demencji. Zwrócono szczególną uwagę na zmiany, które zaszły w mózgu, a także na stan połączeń nerwowych.

  Książka polepszy nam pamięć

  Badania wykazały, że pamięć ludzi, którzy w trakcie życia wykazywali aktywność umysłową, była lepsza od pamięci osób, które nie robiły niczego w tym kierunku. Średnia różnica sięgała aż 15 procent. Wyodrębniono 3 stany aktywności: częstą, średnią, rzadką. Co ważne, u osób często czytających ksiażki pamięć była o jedną trzecią lepsza niż u tych, którzy wykazywali średnią aktywność. Natomiast stan mózgu tych osób był aż o 48 procent lepszy niż u osób, które rzadko ćwiczyły umysł.

  - Na tej podstawie można wysnuć wnioski, że chcąc zachować zdrowy umysł nie należy lekceważyć czytania i innych aktywności w trakcie całego życia – podsumował Wilson.

 • To Prawda
  Całkowicie się z tym zgadzam !!!
  ~biblioteka /2013-07-09 14:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...