Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Straszliwy odór na południu Kalifornii

  11-09-2012 09:01 Źródłem mogą być martwe ryby z Salton Sea
  Straszliwy odór na południu Kalifornii

  Martwe ryby z Salton Sea

  Wikipedia/BB-CY-SA 3.0/Gentle

  Straszliwy fetor czuli w poniedziałek mieszkańcy południa amerykańskiego stanu Kalifornia. Jak dotąd nie udało się ustalić, co było jego przyczyną, jednak podejrzenia kierują się w stronę Salton Sea - jeziora, w którym rokrocznie masowo zdychają ryby.

  Ponad 100 telefonów dotyczących nieznośnego odoru odebrali w poniedziałek pracownicy kalifornijskich służb zajmujących się zanieczyszczeniem powietrza. Przykry zapach - przypominający fetor zgniłych jaj - rozchodził się na południu stanu: od hrabstwa Ventura po Palm Springs.

  Fetor martwych ryb?

  "Ogniskiem" odoru mogą być martwe ryby, które zalegają w Salton Sea - jeziorze, będącym zarazem drugą pod względem wielkości kalifornijską depresją. Latem, kiedy temperatura wzrasta, w zbiorniku wodnym rozrastają się glony, które odbierają powietrze faunie jeziora, przez co zwierzęta z Salton Sea duszą się.

  Mogły pomóc burze

  Ken Clark, meteorolog serwisu AccuWeather.com podkreśla, że fetor mógł rozprzestrzenić się za sprawą burz, jakie przeszły w niedzielny wieczór w okolicy i towarzyszącego im porywistego wiatru.

  - Ten rybi zapach pojawia się co roku, jednak dociera tylko do położonej niepodal doliny Coachella - mówi Clark. - Bardzo rzadko zdarza się, żeby czuć go było tak daleko. Zapewne przyniósł go silny wiatr - dodaje.

  Wszczęto śledztwo

  Ponieważ nie jest pewne, czy fetor faktycznie pochodził z Salton Sea, kalifornijskie władze wszczęły śledztwo w tej sprawie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...