Informacje
 • Zwodowali 20-kilogramowy termometr z nadajnikiem

  24-04-2012 21:50 Teraz będą go śledzić. Nauka w praktyce na Hawajach
  Zwodowali 20-kilogramowy termometr z nadajnikiem

  Uroczyste wodowanie dryftera

  NOAA

  Uczniowie z hawajskiej wyspy Maui "adoptowali" naukową boję oceaniczną. Będą mogli śledzić jej odczyty i dzięki temu poznawać pracę oceanografów i klimatologów. Amerykańskie morskie instytucje zainicjowały specjalny program, którym chcą zainspirować uczniów do poznawania oceanu i wychować sobie w ten sposób przyszłych naukowców.

  Uczniowie i nauczyciele ze szkół Baldwin High School i Kihei Charter School na wyspie Maui uroczyście przystąpili w poniedziałek do programu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) "Adoptuj dryfter". Podczas rejsu katamaranem Trilogy Excursion zwodowali dryfter, czyli specjalną boję wyposażoną w czujniki temperatury i nadajnik satelitarny.

  Razem z naukowcami będą teraz śledzić online informacje zbierane przez urządzenie i uczyć się je analizować i interpretować. Powstaje z nich swoista "tablica oceanu", zawierająca ważne dane klimatyczne i środowiskowe. Pomaga to śledzić procesy zachodzące w oceanie - namierzać huragany, tropić zanieczyszczenia oceanu czy dryfujące plamy "morskich śmieci" czy obserwować migrację morskich gatunków.

  Koryguje pomiary satelitarne

  Dryftery to 20-kilogramowe boje oceaniczne, poruszające się z prądami morskimi. Mierzą temperaturę wody i przekazują dane przez satelitę. Przemieszczanie się ciepłych i zimnych prądów ma wpływ na klimat, dlatego informacje o ich ruchu pozwalają przewidzieć zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne.

  Chociaż podobne pomiary dokonywane są także z satelitów, dane z dryfterów są potrzebne, żeby skorygować pomiary satelitarne, które mogą być zaburzone np. przez pył znajdujący się w atmosferze.

  Chcą "wychować" przyszłych naukowców

  Projekt ma za zadanie pokazać uczniom naukę w praktyce i pomóc im lepiej zrozumieć ocean. - Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów. Jeden uczeń z każdej wybranej klasy zdobył nagrodę w konkursie NOAA, który daje uczniom w kraju i na świecie możliwość poznania naszego prawa ochrony środowiska i korzystania z tych samych danych co naukowcyc zajmujący się oceanem i klimatolodzy - powiedziała Lisa Davis z Kihei Charter School.

  To już druga akacja tego rodzaju na Hawajach. Pierwsza miała miejsce w listopadzie 2011 roku. - Tymi nieustannymi wysiłkami, żeby zaangażować uczniów, mamy nadzieję zainspirować nową generację naukowców zajmujących sie oceanem - powiedziała Malia Chow z Hawajskiego Narodowego Rezerwatu Wielorybów (Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...