Informacje
 • Atlantis kończy epokę. 3 tys. osób traci pracę

  09-07-2011 09:56 Świadkowie podekscytowani, pracownicy NASA już mniej
  Atlantis kończy epokę. 3 tys. osób traci pracę

  Misja Atlantisa trwa. Co dalej?

  NASA

  - To było coś wspaniałego, to historyczny moment - mówią świadkowie ostatniego startu Atlantisa. To koniec epoki lotów amerykańskich promów kosmicznych. Wraz z nim przychodzą jednak ludzkie problemy, bo wielu pracowników NASA może stracić pracę.

  Na plażach i groblach wokół Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego zgromadziło się w piątek około miliona ludzi. Wszyscy przyjechali zobaczyć, jak w kosmos wyrusza ostatni prom NASA.

  - Powodzenia. Przed Wami finalny lot tej prawdziwej, amerykańskiej ikony - mówił do załogi Mike Leinbach, kierownik odlotu promów kosmicznych na chwilę przed startem Atlantisa.

  Wśród zebranych na plaży obserwatorów był też Chris Bell. - Od 20 lat obiecywałem sobie, że przyjadę zobaczyć start promu kosmicznego. Zawsze było coś innego do zrobienia. To moja ostatnia szansa - opowiada mężczyzna, który przejechał ponad 1700 km, żeby zobaczyć, jak Atlantis rusza w przestworza.

  - Marzyłem o tym od dziecka - dodaje jego syn, który razem z ojcem koczował 12 dni na plaży obok centrum kosmicznego.

  - To było niesamowite - powie Chris po zakończeniu widowiska. - Ten moment pomiędzy startem a zniknięciem promu w chmurach. Coś pięknego - dodawał rozemocjonowany.

  3 tys. osób na bruk

  Poruszonych ostatnią misją Atlantisa jest też ponad 3 tys. pracowników NASA. Łza w oku kręci im się z innego powodu - wszyscy stracili pracę w związku z zakończeniem programu lotów promów kosmicznych.

  - Obudziłem się dziś martwy. Już nie muszę iść do pracy. Nie wiem, co teraz - mówi jeden z nich.

  Większość zwolnionych to wykwalifikowani specjaliści - ich rynek pracy jest ograniczony i trudno o inną ścieżkę kariery.

  - Jeśli masz powyżej 45 lat, nie licz na żadną rozmowę o pracę - tłumaczy jeden z inżynierów. Niektórzy planują zaciągnąć się do wojska i pojechać do Afganistanu, inni zaczynają w nowych dziedzinach. - Jeśli nie znajdę pracy, nie mam szans na emeryturę - mówi była pracowniczka NASA, która sama wychowuje dziecko.

  Teraz Mars i asteroidy

  30 lat temu zaczęto wysyłać promy kosmiczne w przestworza. Cały projekt kosztował rząd USA 200 miliardów dolarów i pochłonął życie 14 astronautów.

  - Dzisiejszy lot może jest i ostatni, jeśli chodzi o promy kosmiczne, ale przed nami nowe wyzwania - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama zaraz po starcie "Atlantisa". - Nasza niekończąca się przygoda z odkryciami w kosmosie skupi się teraz na odkrywaniu Marsa. Chcę też, by astronaci wylądowali na asteroidzie - zapowiada.

  Nie wiadomo jednak, czy nowe misje oznaczają nowe miejsca pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...