Zzuć, a nawet zezuć. Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN
Zzuć, a nawet zezuć. Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych
Zzuć, a nawet zezuć. Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych
Zzuć, a nawet zezuć. Pytanie z "Milionerów" za 10 tysięcy złotych

Zzuć, a nawet zezuć, to: pociotek bąka, przeżuty tytoń, zdjąć buty z nóg czy spoglądać ukradkiem? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w teleturnieju "Milionerzy" odpowiadała pani Dagmara Kacprzyk z Piotrkowa Trybunalskiego.

Pani Dagmara na co dzień uczy języka angielskiego w szkole podstawowej. W poniedziałkowym odcinku "Milionerów" rozpoczęła grę o milion. Aby wygrać główną nagrodę, musi wskazać 12 poprawnych odpowiedzi.

Niewiele brakowało, a zawodniczka odpadłaby już w pytaniu o legendarnego angielskiego pirata za gwarantowany tysiąc złotych. Wybrała odpowiedź, ale nie była to ostateczna decyzja. Następnie sięgnęła po koło ratunkowe pół na pół. Odrzucone zostały dwie odpowiedzi, w tym ta wybrana przez panią Dagmarę. Zawodniczka wskazała kolejną, jak się okazało, poprawną odpowiedź i była dalej w grze. Podchodząc do pytania za 10 tysięcy złotych, miała nadal do dyspozycji dwa koła ratunkowe.

Zzuć, a nawet zezuć, to:

A: pociotek bąka B: przeżuty tytoń C: zdjąć buty z nóg D: spoglądać ukradkiem

Zzuć oraz zezuć to kresowizmy, czyli wyrazy charakterystyczne dla mowy na Kresach Wschodnich. Obecnie wyrazy te występują zazwyczaj w książkach. Dawniej używano ich częściej. Zzuć, czy też zezuć, można buty. Co oznacza ściągnięcie ich z nóg. Zawodniczka wybrała odpowiedź C i była to poprawna decyzja.

Autorka/Autor:mw//az

Źródło: Milionerzy TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl