Świat

Burmistrz na jachcie z prostytutkami. Bohater seksskandalu zapowiedział rezygnację

Świat


Były mistrz olimpijski, który właśnie został ponownie wybrany burmistrzem węgierskiego miasta Gyoer, zapowiedział rezygnację ze stanowiska. Zsolt Borkai z rządzącej partii Fidesz stał się bohaterem seksskandalu, gdy do sieci trafiło nagranie z jachtu, na którym polityk uczestniczy w orgii z prostytutkami.

Borkai, zdobywca złotego medalu w 1988 roku na olimpiadzie w Seulu za akrobacje na koniu z łękami i burmistrz Gyoeru w północno-zachodnich Węgrzech od 2006 roku, jest bohaterem zamieszczonego w internecie materiału filmowego z ubiegłorocznej seksimprezy na jachcie.

Nie wiadomo, kto nagrał film, który w sieci znalazł się przed wyborami samorządowymi 13 października.

Burmistrz długo nie komentował nagrania, a potem oskarżył opozycję o publikowanie kłamstw, jednak jednocześnie przyznał, że to on jest bohaterem zdjęć i filmu, choć przekonywał, że materiały "były zmanipulowane". Borkai twierdzi, że był to prywatny rejs po Adriatyku i zapewnił, że sam zapłacił za podróż.

W końcu jednak podjął decyzję, że od piątku rezygnuje z mandatu. Tłumacząc swą decyzję o odejściu w liście do mieszkańców Gyoeru, Borkai napisał, że "wyciąga wnioski i bierze odpowiedzialność".

Borkai startował w wyborach lokalnych jako kandydat konserwatywnej partii Fidesz. Uważano, że skandal z jego udziałem był jedną z przyczyn zaskakująco słabych wyników tego ugrupowania w głosowaniu 13 października. Dwa dni później polityk zrezygnował z członkostwa w partii, lecz zapowiedział, że nie zrezygnuje z funkcji.

Następca Borkaia ma być wybrany w ciągu czterech miesięcy.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości