Żołnierze USA na wschodniej granicy NATO? Decyzja w ciągu kilku dni


Dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove, który planuje kontrposunięcia wobec rosyjskich zagrożeń militarnych dla Ukrainy, twierdzi, że może dojść do wysłania amerykańskich żołnierzy do państw Sojuszu w Europie Wschodniej, które czują się zagrożone. To druga taka deklaracja dowódcy Sojuszu na Starym Kontynencie w ciągu tygodnia.

Generał Breedlove powiedział w środę agencji Associated Press, że "nie wyklucza zaangażowania żadnego państwa", w tym i USA w wysłaniu dodatkowych sił wojskowych w pobliże wschodniej granicy NATO.

Szef NATO z planami zdąży przed terminem

Do wtorku 15 kwietnia generał Breedlove ma zaproponować działania, które zapewnią członków Sojuszu z najbliższego sąsiedztwa Rosji, że są chronieni przez pozostałe kraje. Jak sam jej dodał, "zamierza to zrobić wcześniej".

Breedlove powiedział agencji AP, że w planach Sojuszu chodzi o "zestaw posunięć lądowych, morskich i powietrznych, które będą zapewnieniem dla naszych wysuniętych najbardziej na wschód sojuszników".

Tydzień wcześniej, w rozmowie z "New York Timesem" tłumaczył, że te posunięcia będą zakładały m.in. stałą obecność sił lotniczych prawdopodobnie w państwach Bałtyckich oraz obecność marynarki wojennej Sojuszu na Morzu Czarnym. Zwłaszcza ta druga propozycja może się spotkać z wyraźnym sprzeciwem Rosji, która na tym akwenie po zajęciu Krymu ma tylko jednego konkurenta - Turcję.

Rumunia już czeka na Amerykanów

W poniedziałek minister obrony Rumunii Mircea Dusa poinformował tymczasem, że Stany Zjednoczone wyślą w kwietniu do tego kraju F-16 w ramach planowanych wspólnych ćwiczeń, ale myśliwce te pozostaną w tym kraju "na dość długi okres". Nie podał informacji dotyczącej tego, kiedy miałyby wylecieć z kraju. Ta decyzja USA ma zapewne związek z prośbą władz w Bukareszcie o wsparcie ich sił powietrznych.

Bukareszt zatwierdził w zeszłym roku plan kupienia używanych F-16 od Portugalii w celu dostosowania swych sił lotniczych do standardów NATO, ale myśliwce tego typu nie będą w pełni operacyjne aż do 2017 roku.

Kryzys na Ukrainie

Autor: adso/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: