Świat

"Znieście nam wizy!"

Świat

TVN24Polonia apeluje o zniesienie wiz

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula zaapelował do kandydatów na prezydenta USA, Baracka Obamy i Johna McCaina, aby znieśli wizy wjazdowe do USA dla Polaków.

W liście wysłanym do obu kandydatów Spula wyraził w imieniu Polonii rozczarowanie pominięciem Polski przez administrację prezydenta George'a W. Busha, który w piątek ogłosił objęcie siedmiu nowych krajów programem ruchu bezwizowego, w tym sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Zwrócił im uwagę, że utrzymywanie obowiązku wizowego dla Polaków, chociaż jest ona jednym z największych sojuszników Ameryki w Europie i jej mieszkańcy nie stanowią żadnego zagrożenia terrorystycznego, powiększa nastroje antyamerykańskie w Polsce, a nawet wśród Polonii.

Coraz więcej rozczarowania

"Stale słyszę, jak uczucia poparcia dla naszego wielkiego kraju w ciągu ostatnich lat przekształcają się w uczucia rozczarowania i goryczy. Co więcej, i co jeszcze bardziej martwi,

Stale słyszę, jak uczucia poparcia dla naszego wielkiego kraju w ciągu ostatnich lat przekształcają się w uczucia rozczarowania i goryczy. Co więcej, i co jeszcze bardziej martwi, słyszę, że wielu członków naszej 10-milionowej polsko-amerykańskiej społeczności zaczyna podzielać podobne nastroje list Polonii do kandydatów na prezydenta USA

Na koniec Spula wezwał każdego z kandydatów, aby "albo jako prezydent, albo senator zrobili to, co administracja obiecywała Polsce i Polonii od lat, ale czego nie dotrzymała", tj. zapewnili, że Polska dołączy do grona krajów, których obywatele podróżują do USA bez wizy.

Polska nie została włączona do programu bezwizowego, ponieważ nie spełniła jeszcze kryterium zejścia poniżej progu 10 procent odmów rocznie dla starających się o wizy amerykańskie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24