Zamiast tarczy Amerykanie w Bułgarii

 
Amerykańscy żołnierze zadomowią się na Bałkanacharmy.mil

60 milionów dolarów w Bułgarii i 40 milionów dolarów w Rumunii przeznaczy Waszyngton na budowę obiektów wojskowych, w których ma stacjonować kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy.

W bazie, która ma powstać w Bułgarii, będzie mogło stacjonować do 2500 amerykańskich żołnierzy. Obiekt będzie gotowy do końca 2011 roku. Rumuńska baza będzie mniejsza - dla 1600 żołnierzy.

Bazy będą własnością rządów Bułgarii i Rumunii i mają być wykorzystywane wspólnie przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i obu bałkańskich państw - pisze "Dnewnik", cytując wypowiedź dowódcy sił zbrojnych USA w Europie Wschodniej Gary'ego Russa w amerykańskiej gazecie wojskowej "Stars and Stripes".

Zamiast tarczy bazy na Bałkanach

Gazeta przypomina, że decyzja w tej sprawie zapadła po rezygnacji administracji prezydenta Baracka Obamy z rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Bułgarzy przypominają też, że od końca czerwca do końca października dwa tysiące amerykańskich wojskowych uczestniczy w obu krajach bałkańskich w ćwiczeniach wojskowych.

Oko na Bliski Wschód

"Dnewnik" cytuje też amerykańskich ekspertów ds. bezpieczeństwa, według których rozmieszczenie kontyngentów USA w Bułgarii i Rumunii jest częścią globalnej strategii redyslokacji amerykańskich wojsk na wschód od Niemiec.

Ma to tylko obniżyć koszty stacjonowania, lecz przybliży je do niestabilnego regionu Bliskiego Wschodu.

- Rezygnacja z projektu rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach może stworzyć wrażenie, że USA nie zrealizują swoich zamierzeń dotyczących zaangażowania w tym regionie, lecz każdy krok w stronę wycofania amerykańskich sił konwencjonalnych z Europy Wschodniej byłby "przestępczo głupi i stałby się znakiem dla Rosji, że USA straciły zainteresowanie tym regionem" - cytuje "Dnewnik" eksperta ds. bezpieczeństwa w amerykańskiej radzie polityki zagranicznej Jamesa Robbinsa.

Nowe bazy?

W lutym 2008 roku Bułgaria i Stany Zjednoczone podpisały 11 umów, które otwierają drogę do wykorzystywania przez Amerykanów czterech bułgarskich baz wojskowych. Wstępne porozumienie w tej sprawie podpisano w kwietniu 2006 roku w Sofii podczas wizyty amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice.

Według cytowanych przez "Dnewnik" źródeł, obecnie chodzi o nowe obiekty, nieobjęte tymi porozumieniami.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: army.mil