Demokraci nie ustąpili republikanom. Zgodnie z oczekiwaniami Senat odrzucił propozycję Izby Reprezentantów uzależniającą przyjęcie ustawy budżetowej od odłożenia tzw. Obamacare. Co oznacza, że od 1 października nastąpi częściowa blokada wydatków budżetowych, a więc może dojść do zamknięcia różnych instytucji federalnych i przymusowych urlopów tysięcy urzędników.
Głosami demokratów Senat odrzucił propozycję Izby Reprezentantów, gdzie większość mają republikanie. Propozycja przewidywała przyjęcie ustawy budżetowej od odłożenia reformy systemu opieki zdrowotnej, tzw. Obamacare.
Brak porozumienia izb Kongresu w sprawie ostatecznego brzmienia ustawy oznacza, że 1 października, kiedy rozpoczyna się nowy rok budżetowy, nastąpi częściowa blokada wydatków budżetowych. Oznaczać to może zamknięcie różnych instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.
GOP odbije piłeczkę
Ustawa wraca teraz do Izby Reprezentantów. Mająca w niej większość Partia Republikańska (GOP) tuż po głosowaniu w Senacie zapowiedziała, że nie zrezygnuje z powiązania ustawy budżetowej z Obamacare. Ale zmodyfikuje swoją propozycję.
Republikanie złagodzą kwestię odsunięcia Obamacare o rok, ale też będą chcieli, żeby obowiązek uczestnictwa w systemie objął prezydenta, jego najwyższych urzędników, członków Kongresu oraz ich doradców.
Ale demokraci w Senacie nie chcą słyszeć o jakichkolwiek zmianach w Obamacare.
Wojna o Obamacare
Odrzucona dziś przez Senat nadzwyczajna ustawa o wydatkach państwa została przyjęta w nocy z soboty na niedzielę. Kontrolowana przez republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, dołączyła do niej zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej.
Uchwalona w marcu 2010 r. ustawa (Affordable Care Act) przewiduje m.in., że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę finansową.
Klincz
Nie wiadomo czy i w zamian za co, republikanie przestaną uzależniać przyjęcie budżetu i podniesienie limitu zadłużenia rządu USA od odwleczenia, a de facto odrzucenia reformy ubezpieczeń zdrowotnych.
Już wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zawetuje ustawę, jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla forsowanego przez niego programu rozszerzenia dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych.
Autor: //gak / Źródło: PAP, Reuters