Świat

Włoski radny przeprasza imigrantów

Świat

TVN24Niemcy będą musieli zapłacić odszkodowanie za nazistowskie zbrodnie

Radny Ligi Północnej z Treviso na północy Włoch przeprosił za swoją wypowiedź, w której stwierdził że walce z przestępczością wśród imigrantów należy stosować metody SS.

Wypowiedź Giorgio Bettio podczas posiedzenia rady miejskiej wywołała konsternację i falę oburzenia w całym kraju. - Powiedziałem to w chwili wściekłości. Wiem, że powiedziałem coś bardzo złego i przede wszystkim w niewłaściwym miejscu. Nigdy więcej bym tego nie zrobi - oświadczył radny skrajnie prawicowej Ligi Północnej, która słynie z niechęci do imigrantów, zwłaszcza muzułmanów.

Bettio przyznał, że jego odniesienie do Hitlera było niewybaczalne. - Być może ten epizod świadczy o tym, że bombardowanie wiadomościami i pogłoskami o cudzoziemcach sprawia, że wszyscy stajemy się zbyt nerwowi. Może wszyscy powinniśmy spróbować się uspokoić - tłumaczył się Bettio. - Dzisiaj najbardziej martwi mnie zaś to, że ludzie zatrzymywali mnie na ulicach, żeby pogratulować mi z powodu tego, co powiedziałem - zaznaczył.

Wcześniej prokuratura w Treviso poinformowała, że radnemu może zostać postawiony zarzut podżegania do nienawiści rasowej. Podjęcie kroków prawnych przeciwko Bettio zapowiedział też przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Giancarlo Galan. Ponadto interwencji zażądała od ministra spraw wewnętrznych Giuliano Amato grupa deputowanych. Od wypowiedzi działacza Ligi Północnej zdystansowało się wielu polityków tej partii. W jego obronie stanęło zaledwie kilku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24