TVN24 | Świat

Dwa razy w tygodniu, za darmo. Szybkie testy dla wszystkich mieszkańców Anglii

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, BBC

Władze w Londynie chcą opanować ewentualne ogniska zakażeń w czasie luzowania restrykcji w Anglii. Dlatego od piątku mieszkańcy tej części Wielkiej Brytanii będą mogli przeprowadzać szybkie testy na obecność koronawirusa. Niezależnie od objawów, dwa razy w tygodniu, za darmo.

Masowe testowanie ma na celu wykrywanie osób bez objawów, ponieważ około jedna trzecia osób zakażonych ich nie wykazuje i nieświadomie roznosi koronawirusa. Jak podaje BBC, wyniki zapewnionych przez rząd testów będą znane już po ok. 30 minutach.

Już od najbliższego piątku zestawy do przeprowadzania szybkich testów będzie można zamówić przez internet z dostawą do domu, będą one także dostępne w lokalnych punktach wykonywania testów, w niektórych aptekach oraz w punktach wykonywania testów w zakładach pracy i w szkołach.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na początku tego roku brytyjski rząd w ramach planu wznowienia zajęć stacjonarnych w szkołach zaoferował szybkie testy dla uczniów i pracowników szkół średnich. W lutym program ten został rozszerzony na rodziny wszystkich dzieci w wieku szkolnym i akademickim w Anglii. Zestawy do samodzielnego wykonywania testów zaoferowano również tym, którzy w czasie epidemii nie mogą pracować z domu.

Każda osoba, u której szybki test da wynik pozytywny, będzie musiała poddać się wraz z domownikami izolacji. Następnie może zamówić test typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych, który zostanie wysłany do laboratorium w celu analizy. Jeżeli wynik drugiego testu będzie negatywny, okres kwarantanny zostanie zakończony i będzie można powrócić do normalnej aktywności.

Przedstawiciele brytyjskiego ministerstwa zdrowia wyjaśniają, że masowe testowanie pomoże "stłumić" ogniska zakażeń po zniesieniu restrykcji. BBC podaje, że premier Boris Johnson ma spotkać się z gabinetem, by podjąć decyzję w sprawie kolejnego etapu łagodzenia blokady, który zakłada, że od 12 kwietnia w Anglii zostaną otwarte dodatkowe sklepy, a restauracje i puby będą mogły obsługiwać klientów na "świeżym powietrzu".

Długo opóźniana Operacja Moonshot

Zapowiedziany w poniedziałek program testów jest faktycznie długo opóźnianą Operacją Moonshot, którą brytyjski minister zdrowia Matt Hancock obiecał w lecie zeszłego roku. Szef resortu mówił wówczas, że celem jest wykonywanie 10 milionów szybkich testów dziennie, a koszt całej operacji szacował na 100 miliardów funtów.

Program testowania w szkołach, w połączeniu z szerszym programem szybkich testów w miejscach pracy, doprowadził do skoku liczby wykonywanych testów w Anglii. W połowie lutego było to ok. 250 tysięcy dziennie, a pod koniec marca liczba ta wzrosła do ponad miliona testów dziennie.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty: