Świat

Watykan oficjalnie uznał stowarzyszenie egzorcystów

Świat

ShutterstockEgzorcyści mają swoje oficjalne stowarzyszenie

Watykańska Kongregacja ds. duchowieństwa uznała status Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. W jego skład wchodzi ok. 250 egzorcystów z 30 krajów. - Egzorcyzm to forma niesienia pomocy cierpiącym - mówił gazecie "L'Osservatore Romano" o. Francesco Bamonte, który sam jest egzorcystą w diecezji rzymskiej.

O oficjalnym uznaniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów przez prawo kanoniczne poinformowała z pewnym opóźnieniem gazeta "L'Osservatore Romano".

O. Francesco Bamonte, egzorcysta z diecezji rzymskiej, podkreślił, że jest to "powód do radości nie tylko dla egzorcystów, ale dla całego Kościoła".

Pomysł powołania takiego stowarzyszenia nie jest nowy - pojawił się pod koniec ubiegłego wieku. Duchowni z niepokojem obserwowali wzrost zainteresowania praktykami okultystycznymi, a do egzorcystów zgłaszało się coraz więcej wiernych, którzy czuli się zagrożeni.

Franciszek znany z sympatii do egzorcystów

W 1991 r. powstało stowarzyszenie włoskich egzorcystów, na którego czele stanął o. Gabriele Amorth. To właśnie on będzie teraz kierował międzynarodową organizacją.

Papież Franciszek znany jest z tego, że częściej niż jego poprzednicy wyraża poparcie dla środowiska egzorcystów. W maju 2013 r. wiele zainteresowania wzbudziły zdjęcia, na których widać, jak Franciszek przykłada ręce na czoło mężczyzny, rzekomo opętanego przez diabła.

Autor: kg//rzw / Źródło: Vatican Insider, L'Osservatore Romano

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock