USA zwiększą w tym roku o 91 milionów dolarów pomoc humanitarną dla Etiopii, której z powodu trzyletniej suszy grozi klęska głodu.
Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone na dostawy żywności i leków dla mieszkańców Etiopii, która jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w walce z międzynarodowym terroryzmem w Afryce, w tym z działającą w sąsiedniej Somalii Al-Kaidą - ogłosił dyrektor amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Mark Green.
Dodatkowe 210 milionów dolarów
Ogółem, mimo planowanej redukcji nakładów rządu federalnego na pomoc zagraniczną o 50 procent, pomoc humanitarna Waszyngtonu dla Etiopii osiągnie w tym roku wartość 454 milionów dolarów. Dodatkowo Stany Zjednoczone przeznaczyły w bieżącym roku 210 milionów dolarów na szkolenie pracowników i wspomaganie drobnej wytwórczości w Etiopii.
Dyrektor USAID po spotkaniu w stolicy Etiopii Addis Abebie w czwartek z premierem Etiopii Hailemariamem Desalegnem, poinformował w odczytanym oświadczeniu, że wezwał etiopskiego przywódcę do "podjęcia konkretnych kroków w celu zapewnienia miejsca w politycznej przestrzeni wszystkim głosom i przestrzegania gwarantowanych w konstytucji praw".
Zniesiony stan wyjątkowy
Władze Etiopii w ubiegłym miesiącu zniosły stan wyjątkowy wprowadzony 10 miesięcy temu, po tym gdy w pokojowych protestach przeciw korupcji i łamaniu praw człowieka w sierpniu ubiegłego roku zginęło co najmniej 100 osób.
Jak wskazują pozarządowe organizacje broniące praw człowieka, władze Etiopii w latach 2015-2016 wydały około 700 milionów dolarów, aby zapobiec klęsce głodu. W tym roku Addis Abeba przeznaczyła na pomoc żywnościową dla liczącej 10 milionów ludności kraju zaledwie 110 milionów dolarów, z czego nie wydała nawet połowy.
Autor: kb//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock