Świat

"Warunki dostarczenia Rosji okrętu Mistral nie zostały spełnione"

Świat

Wikipedia CC BY SA | RamaLos kontraktu na dostawę Rosji okrętów typu Mistral wywołuje spore zainteresowanie mediów

Premier Francji Manuel Valls potwierdził w czwartek w stolicy Serbii Belgradzie, że warunki dostarczenia Rosji okrętu Mistral nie zostały spełnione - poinformowały francuskie media. O dostawę zapytali go dziennikarze na konferencji prasowej.

Sprawa losu kontraktu na dostawę Rosji okrętów typu Mistral wywołuje spore zainteresowanie mediów od czasu, gdy we wrześniu prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że ostateczna decyzja zapadnie pod koniec października i będzie zależeć od rozwoju zdarzeń na Ukrainie. Za najważniejsze uznał zawieszenie broni i polityczne rozstrzygnięcie konfliktu.

"Warunki dostawy do Rosji nie są spełnione"

- Znacie stanowisko francuskie. Obecnie warunki dostawy do Rosji nie są spełnione - powiedział premier Valls dziennikarzom.

Kilka dni wcześniej wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że Moskwa otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszego okrętu desantowego typu Mistral. Francja natychmiast zdementowała doniesienia z Moskwy. Zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę Mistrali do Rosji Yves'a Destefanisa, który przesłał zaproszenie.

Jeszcze trzy miesiące

Anonimowy przedstawiciel rosyjskiego resortu współpracy techniczno-wojskowej z obcymi państwami (WTS) powiedział po tych zdarzeniach agencji TASS, że z warunków kontraktu na dostawę Mistrali wynika, iż Francja może bez żadnych negatywnych implikacji finansowych odłożyć przekazanie Rosji pierwszego helikopterowca Mistral jeszcze o trzy miesiące. Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że sankcje wobec Rosji przewidują możliwość realizacji kontraktów zawartych z nią w dziedzinie wojskowo-technicznej przed wprowadzeniem restrykcji. Ukraińska agencja zaznacza, że wiele państw NATO, zwłaszcza USA, Wielka Brytania, Niemcy i Polska, próbowało namówić Francję na wstrzymanie dostawy Mistrali do Rosji

Autor: jl/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Rama