Świat

W USA nie chcą ataku Izraela

Świat

Aktualizacja:

Tylko 25 procent Amerykanów popiera ewentualny prewencyjny atak Izraela na Iran w celu zniszczenia jego instalacji atomowych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Maryland w Waszyngtonie.

69 procent woli, by USA i inne państwa starały się rozwiązać konflikt z Iranem na drodze dyplomatycznej. Stanowisko takie podzielają zwłaszcza sympatycy Partii Demokratycznej (79 proc.), natomiast republikanie w mniejszym stopniu (58 proc.).

75 proc. respondentów uważa, że USA powinny działać przede wszystkim na forum ONZ, aby doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania sporu z Iranem.

Połowa neutralna

Reżim w Teheranie twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym, ale społeczność międzynarodowa jest przekonana, że Iran zamierza zbudować broń atomową. Tylko 25 proc. Amerykanów opowiada się za tym, by USA dostarczyły wsparcia militarnego Izraelowi na jego ewentualną prośbę, jeśli uderzy na irańskie instalacje nuklearne, a Iran przeprowadzi atak odwetowy, ale nie przeciw celom amerykańskim - wynika z sondażu. 49 procent badanych popiera zajęcie przez Waszyngton postawy neutralnej.

Sondaż wykonała placówka badawcza Program on International Policy Attitudes na Uniwersytecie Maryland.

Źródło: PAP