Świat

W. Brytania: supermarkety znów otwarte

Świat

Aktualizacja:
Zagrożenie terrorystyczne: zamknięto 14 supermarketów
TVN24Zagrożenie terrorystyczne: zamknięto 14 supermarketów

14 sklepów największej brytyjskiej sieci supermarketów Tesco, zamkniętych w sobotę ze względu na zagrożenie terrorystyczne, zostało w niedzielę otwartych. Policja sprawdza inne duże sklepy i wywozi podejrzane samochody.

Policja prowadzi dochodzenie, które nazywa kryminalnym, a samo Tesco wyklucza związek pomiędzy zamknięciem sklepów, a islamskim ekstremizmem.

Na obecnym etapie policja nie wie, czy jest wspólny mianownik łączący 14 sklepów. Jeden z wątków śledztwa dotyczy "finansowego motywu", którym mógł się kierować domniemany pojedynczy sprawca, lub kilku działających w przestępczym związku. Oficjalnie Tesco mówi o "serii incydentów".

Pierwsze doniesienia mówiły o pogróżkach i zagrożeniu stwarzanym przez bomby. Do co najmniej jednego ze sklepów wezwano personel przeszkolony w rozbrajaniu ładunków wybuchowych.

W sobotę supermarkety zamknięto prewencyjnie m. in. w Lancashire, Suffolk, Dyfed Powys (Walia), Fife i Strathclyde (Szkocja), Humberside, West Mercia, West Yorkshire, Worcestershire, Nottinghamshire i w Londynie.

W ocenie dziennika "The Scotsman" najnowsze wypowiedzi policji sugerują, że incydent mógł być próbą wymuszenia okupu. Ta sama gazeta twierdzi, iż do głównej siedziby Tesco w Hertfordshire nadszedł list z pogróżkami.

W 2001 roku sąd skazał na 16 lat pozbawienia wolności Roberta Dyera z Bournmouth, który usiłował wymusić na Tesco miliony funtów. Na adres siedziby Tesco wysłał kilka listów, z których jeden wybuchł przy otwieraniu, choć nikogo nie zranił.

Źródło: PAP, TVN24, Kontakt TVN24, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24