Po północy w czwartek zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli dotyczące pomocy dla uchodźców. Przywódcy państw UE podjęli decyzje jak radzić sobie z kryzysem imigracyjnym w Europie. Postanowiono m.in. o przeznaczeniu co najmniej jednego dodatkowego miliarda euro na pomoc uchodźcom. Europejscy liderzy zaznaczyli w komunikacie, że to tylko najpilniejsze decyzje operacyjne przed wcześniej zaplanowanym październikowym szczytem ws. imigracji. Oto one.
1) Co najmniej dodatkowy jeden miliard euro ma zostać przekazany na pomoc dla uchodźców syryjskich w rejonie Bliskiego Wschodu za pośrednictwem biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) i Światowego Programu Żywnościowego.
2) Przywódcy unijni postanowili o pomocy Libanowi, Jordanii, Turcji i innym krajom, które goszczą znaczną liczbę uchodźców w związku z wojną domową w Syrii. W dokumencie zapisano, że miałoby to się odbyć m.in. poprzez znaczny wzrost środków przeznaczanych na Regionalny Fundusz Powierniczy Unii Europejskiej w reakcji na kryzys w Syrii (Fundusz Madad). UE ustanowiła wspomniany instrument finansowy w grudniu 2014 roku. Fundusz skupia się na wsparciu dla uchodźców i społeczności przyjmujących w krajach sąsiednich Syrii.
3) Zdecydowano o wznowieniu dialogu z Turcją na wszystkich poziomach. W dokumencie wspomniano także spotkanie z tureckim prezydentem Tayyipem Recepem Erdoganem, które zaplanowano na 5 października. W oświadczeniu poinformowano, że spotkanie ma celu wzmocnienia współpracy w zakresie zarządzania przepływem migrantów.
4) Postanowiono o udzieleniu pomocy krajom Bałkanów Zachodnich w kontrolowaniu przepływu imigrantów, w tym za pośrednictwem instrumentów przedakcesyjnych do UE. Zapewniono także o solidnym przygotowaniu konferencji dotyczącej szlaku migracyjnego przez Bałkany Zachodnie, która odbędzie się 8 października w Luksemburgu (pierwotnie miała ona odbyć się w Budapeszcie). Wezmą w niej udział ministrowie spraw zagranicznych państw UE i krajów bałkańskich.
5) Kolejny punkt to zwiększenie środków przeznaczonych na unijne instrumenty na rzecz wsparcia finansowego - Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (sekcja granic).
6) Zdecydowano się na przeznaczenie dodatkowych środków na awaryjny fundusz powierniczy dla ustabilizowania kryzysu migracyjnego w Afryce Północnej. Państwa UE postanowiły, że będą starały się jak najlepiej przygotować zaplanowany na 11-12 listopada 2015 roku międzynarodowy szczyt z udziałem członków UE i państw Afryki, który odbędzie się w Valetcie. Tematem spotkania będzie pomoc dla krajów partnerskich, zacieśnianie współpracy powrotowej oraz lepsze ukierunkowywanie współpracy rozwojowej i inwestycji w Afryce.
7) Przywódcy państw UE podkreślili, że podejmą działania mające na celu walkę z trudną sytuacją na granicach zewnętrznych Unii. Ma się to odbyć poprzez wzmocnienie kontroli, w tym przez przeznaczenie dodatkowych środków dla agencji Frontex, odpowiedzialnej za ochronę właśnie zewnętrznych granic UE, wsparcie finansowe dla Europolu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W oświadczeniu zaznaczono, że dotyczy to także personelu i sprzętu państw członkowskich. Podczas szczytu padła m.in. propozycja powstania instytucji europejskiej straży granicznej.
8) Państwa UE zdecydowały, że zajmą się pracą nad powstaniem tzw. hot spotów w krajach granicznych UE, czyli punktów weryfikacji uchodźców. Mają one pomóc w odróżnieniu uchodźców od imigrantów ekonomicznych.
Państwa członkowskie zwróciły się także m.in. do ONZ do wznowienia wysiłku w celu zakończenia wojny domowej w Syrii, która zmusiła ok. 12 milionów osób do opuszczenia swoich domów. Dokument kończy informacja, że państwa Unii zajmą się ponownie kwestią przezwyciężenia kryzysu imigracyjnego podczas październikowego szczytu Rady Europejskiej.
Autor: kło//gak / Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: The European Union