TVN24 | Świat

Departament Stanu USA wydał pierwszy paszport z dodatkowym oznaczeniem płci

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP, TVN24
Spot ambasady USA o wadze słów wobec osób LGBT (materiał z czerwca 2021 r.)
Spot ambasady USA o wadze słów wobec osób LGBT (materiał z czerwca 2021 r.)Twitter/@USEmbassyWarsaw
wideo 2/3
Twitter/@USEmbassyWarsawSpot ambasady USA o wadze słów wobec osób LGBT (materiał z czerwca 2021 r.)

USA wydały pierwszy paszport zawierający dodatkowe oznaczenie płci dla osób niebinarnych - ogłosił w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zapowiedział też, że trzy opcje przy wyborze płci we wnioskach paszportowych będą rutynowo dostępne od przyszłego roku.

"Departament wydał pierwszy paszport USA z oznaczeniem płci X. Mamy nadzieję oferować tę opcję dla wszystkich ubiegających się o paszport wkrótce po tym, jak dokończymy konieczne uaktualnienia systemu i formularzy na początku 2022 r." - napisał w komunikacie Price.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Departament kontynuuje również ścisłą współpracę z innymi agencjami rządowymi USA, aby zapewnić jak najbardziej bezproblemowe podróżowanie dla wszystkich posiadaczy paszportów, niezależnie od ich tożsamości płciowej" - dodano.

"Z okazji wydania tego paszportu pragniemy ponownie podkreślić zaangażowanie Departamentu Stanu w promowanie wolności, godności i równości wszystkich ludzi - w tym osób LGBTQI+" - podkreślił Price w komunikacie.

Blinken: lepsze służenie obywatelom USA bez względu na ich tożsamość płciową

Znacznik X ma być przeznaczony dla "osób niebinarnych, interpłciowych" i innych nieutożsamiających się z tradycyjnymi kategoriami. Zmianę w tym zakresie zapowiedziano już w czerwcu.

Departament Stanu USA wydał pierwszy paszport z dodatkowym oznaczeniem płciShutterstock

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken stwierdził, że ma to na celu "lepsze służenie obywatelom USA bez względu na ich tożsamość płciową".

Autor:pp

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock