Świat

USA chcą dla "Handlarza Śmiercią" 30 lat więzienia?

Świat

DEAWiktor But konsekwentnie nie przyznaje się do zarzutów

Amerykański Departament Sprawiedliwości domaga się 30 lat więzienia dla Wiktora Buta, rosyjskiego handlarza bronią - twierdzi jego prawnik Albert Dayan. Zwany "Handlarzem Śmiercią" But, który został w ub. roku uznany za winnego handlu bronią, wyrok ma usłyszeć 5 kwietnia. Do tej pory mowa była o najwyższej karze 25 lat więzienia.

Deyan poinformował dziennikarzy: - Departament Sprawiedliwości zarekomendował sędzi Shirze Scheindlin, by zasądziła Butowi wyrok 30 lat więzienia. Wiktor odmówił spotkania z urzędnikami, zanim podjęli oni tę decyzję. Wszystko, co chce, [But - red.] powie sędzi osobiście - dodał obrońca słynnego handlarza bronią.

"Nie twierdzę, że jest aniołem..."

Dodał, że ma nadzieję, iż Scheindlin przychyli się do wniosków obrony. - Sędzia mogła wysłuchać i zobaczyć wszystko, miała możliwość zobaczyć rzecz dla nas oczywistą: że wina nie została udowodniona - powiedział także Dayan.

Dodał, że sędzia ma trzy wyjścia: prócz kary więzienia może jeszcze uniewinnić Buta lub skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia. - Jeśli sąd stanie po naszej stronie, oskarżenie zapewne apelację. Ale to oczywiste, że cała sprawa Buta opiera się na oskarżeniu w złej wierze - zarzucił mecenas prokuratorom. Nie raz już powtarzał, że jego klient został "wrobiony", a cała sprawa wzięła sie z "powodów czysto politycznych".

W napisanym niedawno do sędzi liście, Dayan zaznaczył m.in.: "Nie twierdzę, że [But - red.] jest aniołem, ale nie jest winny zarzucanych mu czynów".

Słynny, uznany za winnego

But został aresztowany w Tajlandii w marcu 2008 roku w wyniku tajnej operacji rządu USA. Pod koniec 2010 roku miała miejsce jego ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Były oficer armii radzieckiej, uchodzi za największego przemytnika broni na świecie. Według raportu ONZ z 2001 r., "dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce". Dysponował ogromnymi środkami na ten cel, m.in. prywatnymi samolotami wojskowymi z arsenału ZSRR.

W listopadzie ubiegłego roku But został uznany za winnego próby sprzedaży broni kolumbijskiej, lewackiej partyzantce FARC. Teraz, 5 kwietnia ma usłyszeć wyrok. Oskarżenie domaga się dla niego nawet 25 lat więzienia, uzasadniając, że przekazał setki rakiet ziemia-powietrze terrorystom (USA tak postrzegają FARC), a broń ta mogła służyć do zabijania Amerykanów.

But zaprzecza zarzutom.

Źródło: rian.ru, CNN

Źródło zdjęcia głównego: DEA