Świat

Uprowadziło ich sześciu zbrojnych mężczyzn

Świat

Aktualizacja:
TVN24Pogarsza się sytuacja w Sudanie

Kolejne porwanie w Darfurze. Uzbrojeni napastnicy uprowadzili w piątek w Darfurze dwie kobiety pracujące dla organizacji pomocowych - poinformował przełożony porwanych, John O'Shea.

Hilda Kawuki z Ugandy i Sharon Commins z Irlandii, pracujące w Sudanie dla irlandzkiej organizacji humanitarnej GOAL zostały porwane przez sześciu uzbrojonych mężczyzn z ogrodzonego kompleksu mieszkalnego w mieście Kutum na północy Darfuru. Sudański strażnik, uprowadzony wraz z kobietami, został uwolniony.

Szokująca seria porwań

Seria porwań przedstawicieli organizacji humanitarnych pracujących w Darfurze jest szokująca - pisze Reuters - przypominając, że jeszcze rok temu ataki na cudzoziemców pracujących w tym regionie były nie do pomyślenia. Porwanie pracownic GOAL to trzeci taki incydent w ciągu czterech ostatnich miesięcy.

Sudan nakazał opuścić kraj

W marcu władze Sudanu nakazały 13 organizacjom pomocowym opuszczenie kraju, oskarżając je o współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Nastąpiło to krótko po tym, jak MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Omara Baszira, którego oskarża o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w prowincji Darfur.

W czerwcu sudańskie władze zgodziły się na powrót do Darfuru wyrzuconych w marcu organizacji humanitarnych; część z nich zapowiedziała, że wznowi swoje misje.

Krwawy konflikt

Większość międzynarodowych organizacji charytatywnych zajmowała się dostarczaniem pomocy właśnie do Darfuru, który od 2003 roku jest areną krwawego konfliktu. Rząd sudański oskarżał je o przekazywanie informacji prokuratorom MTK.

Od początku konfliktu w Darfurze, gdzie arabskie milicje dżandżawidów dokonywały brutalnych i krwawych czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów, zginęło około 300 tysięcy ludzi. 2,5 miliona zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Powszechnie uważa się, że to obecnie jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Oddział organizacji GOAL, który działa w regionie Kutum zapewnia opiekę zdrowotną, dostawy żywności i wody dla około 150 tys. ludzi mieszkających w tym regionie - poinformowała szefowa sudańskiego biura GOAL, Flora Hillis.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24