Pytania z wiedzy ogólnej i stosunek do teorii spiskowych. Jak wypadli Polacy?

Źródło:
Eurobarometr

Wśród obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej przeprowadzano badanie w formie quizu, w którym zadano pytania dotyczące zagadnień z historii naturalnej, demografii i geografii. Mieszkańcy UE pytani byli także o popularne teorie spiskowe. Jak na tle obywateli innych państw wypadli Polacy?

"Wiedza i postawy obywateli Europy wobec nauki i technologii" - to raport przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej, który "umożliwia wgląd w postrzeganie nauki i technologii" w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W jednym z rozdziałów raportu skupiono się na wiedzy ogólnej obywateli Wspólnoty. Badanie przeprowadzono w formie quizu, w którym respondentom przedstawiono szereg tez z zakresu historii naturalnej, demografii i geografii. Ankietowani mieli wskazać, czy ich zdaniem sformułowana teza jest prawdziwa czy fałszywa. Mogli także wybrać odpowiedź "nie wiem". Odpowiedzi na niektóre pytania zebrał i udostępnił w swych mediach społecznościowych korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.  

Jak na tle innych krajów Unii Europejskiej wypadła Polska?

"Pierwsi ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury" - z tą fałszywą tezą zgodziło się 28 procent Polaków. 58 procent uznało to zdanie za nieprawdziwe, a 14 procent nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie.

Polska, jeżeli chodzi o procent błędnych odpowiedzi, zajęła 5 miejsce (ex aequo z Austrią). Najlepiej przy tym pytaniu wypadli Szwedzi (3 procent błędnych odpowiedzi), a najgorzej - Rumunii i Włosi (po 34 procent błędnych odpowiedzi).

"Pierwsi ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury"European Commission

"Istoty ludzkie, zgodnie z dzisiejszą wiedzą, pochodzą od wcześniejszych gatunków zwierząt" - tę prawdziwą tezę poparło 52 procent ankietowanych z Polski. Przeciwnego zdania było 36 procent, a 12 nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie.

Pod względem poprawnych odpowiedzi Polska znalazła się na szóstym miejscu od końca (ex aequo z Litwą). Najlepiej wypadli Irlandczycy (84 procent poprawnych odpowiedzi), a najgorzej – Słowacy (36 procent poprawnych odpowiedzi).

"Istoty ludzkie, zgodnie z dzisiejszą wiedzą, pochodzą od wcześniejszych gatunków zwierząt"European Commission

"Liczba ludzi na świecie przekracza obecnie 10 miliardów" - z nieprawdziwą tezą zgodziło się 44 procent Polaków (mieszkańców Ziemi jest ok 7,9 mld). Innego zdania było 35 procent, a 21 nie potrafiło wskazać odpowiedzi.

Procent błędnym odpowiedzi na to pytanie dał Polsce trzecie miejsce (ex aequo z Węgrami) - przed Cyprem (51 procent) oraz Hiszpanią (45 procent). Procentowo najmniej błędnych odpowiedzi udzielili mieszkańcy Luksemburga (21 procent).

"Liczba ludzi na świecie przekracza obecnie 10 miliardów"European Commission

"Kontynent, na którym żyjemy, przesuwał się od milionów lat i będzie robił to w przyszłości" - z prawdziwą tezą zgodziło się 72 procent ankietowanych z Polski. 16 procent było zdania przeciwnego, a 12 procent nie wskazało żadnej odpowiedzi.

Polska pod względem dobrych odpowiedzi zajęła trzecie miejsce od końca. Mniej poprawnych odpowiedzi udzielili mieszkańcy Rumunii (62 procent) oraz Bułgarii (67 procent). Najwięcej właściwych odpowiedzi udzieli mieszkańcy Niemiec i Szwecji (po 92 procent).

"Kontynent, na którym żyjemy, przesuwał się od milionów lat i będzie robił to w przyszłości"European Commission

"Laser działa poprzez skupianie fal dźwiękowych" - z tą błędną tezą zgodziło się 43 procent respondentów z Polski. 32 procent Polaków udzieliło właściwej odpowiedzi, a 25 procent wybrało opcję "nie wiem".

Jeżeli chodzi o liczbę błędnych odpowiedzi, w tym przypadku Polska znalazła się na pierwszym miejscu. Najlepiej wypadli mieszkańcy Portugalii (8 procent błędnych odpowiedzi).

"Laser działa poprzez skupianie fal dźwiękowych"European Commission

Teorie spiskowe - odpowiedzi Europejczyków

"Lekarstwo na raka istnieje, ale jest ukrywane przed społeczeństwem ze względu na interesy ekonomiczne" - z tą teorią spiskową zgodziło się 39 procent pytanych Polaków. 45 procent było odmiennego zdania, a 16 procent wybrało odpowiedź "nie wiem".

Pod względem procentowego udziału błędnych odpowiedzi Polska zajęła siódme miejsce wśród państw UE. Najczęściej błędną odpowiedź wskazali Cypryjczycy (58 procent), a najrzadziej – Szwedzi (4 procent).

"Lekarstwo na raka istnieje, ale jest ukrywane przed społeczeństwem ze względów na interesy ekonomicznych"European Commission

"Wirusy zostały wyprodukowane w rządowych laboratoriach, by kontrolować naszą wolność" - z tą nieprawdziwą tezą zgodziło się 40 procent Polaków, a 41 było przeciwnego zdania. 19 procent nie wiedziało, jak odpowiedzieć.

Polska pod względem błędnych odpowiedzi znalazła się na ósmej pozycji w UE. Najgorzej wypadła Rumunia (53 procent osób zgodziło się z tezą), a najlepiej - Dania (6 procent błędnych odpowiedzi).

"Wirusy zostały wyprodukowane w rządowych laboratoriach, by kontrolować naszą wolność"European Commission

Autorka/Autor:ft/dap

Źródło: Eurobarometr

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock